Jakie produkty powodują żółknięcie zębów?

Jakie produkty powodują żółknięcie zębów?

Biały i zdrowy uśmiech jest marzeniem wielu z nas. Jednak codzienne nawyki żywieniowe mogą negatywnie wpływać na kolor naszych zębów. Jednym z problemów, który często dotyka ludzi, jest żółknięcie zębów. Warto zrozumieć, że istnieje wiele czynników wpływających na kolor zębów, w tym genetyka, starzenie się, a także dieta. W tym artykule omówimy, jakie produkty żywnościowe i napoje mogą przyczyniać się do żółknięcia zębów.

1. Kawa:

Dla wielu z nas kawa to rytuał każdego poranka. Niestety, kawa jest jednym z głównych winowajców, jeśli chodzi o żółknięcie zębów. Kawa zawiera taniny, które mogą przyczynić się do przebarwień, a także kwasy, które osłabiają szkliwo, sprawiając, że zęby stają się bardziej podatne na przebarwienia.

2. Herbata:

Podobnie jak kawa, herbata zawiera taniny i kwasy, które mogą powodować żółknięcie zębów. Czarne herbaty są szczególnie znane z tego, że mogą powodować przebarwienia, ale również zielona herbata może mieć podobny wpływ.

3. Czerwone wino:

Czerwone wino jest smaczne, ale niestety może pozostawić na zębach trwałe przebarwienia. Wino zawiera barwniki, które mogą działać jak barwniki spożywane w diecie i osadzać się na zębach.

4. Napoje gazowane:

Napoje gazowane, zwłaszcza te zawierające karmel, kwasy i cukier, mogą powodować erozję szkliwa i przyczyniać się do żółknięcia zębów. Ponadto, napoje o ciemnych kolorach, takie jak cola, mogą także prowadzić do przebarwień.

5. Cytrusy:

Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty i cytryny, są bogate w kwas askorbinowy (witaminę C), który może powodować erozję szkliwa i osłabiać zęby. Jeśli spożywasz je regularnie, zaleca się dokładne płukanie ust wodą i odczekanie pewnego czasu przed szczotkowaniem zębów.

6. Sosy pomidorowe:

Sosy pomidorowe, takie jak ketchup czy sos pomidorowy, zawierają kwasy i barwniki, które mogą osadzać się na zębach i powodować żółknięcie.

7. Słodycze:

Cukier, który znajduje się w słodyczach, stwarza środowisko dla bakterii w jamie ustnej, co może prowadzić do próchnicy i żółknięcia zębów. Ponadto, barwniki w niektórych słodyczach mogą również powodować przebarwienia.

8. Barwniki żywnościowe:

Niektóre barwniki żywnościowe, takie jak czerwony, niebieski i fioletowy, mogą powodować przebarwienia na zębach. Produkty spożywcze, które zawierają te barwniki, mogą mieć negatywny wpływ na kolor zębów.

Jak unikać żółknięcia zębów:

Aby uniknąć żółknięcia zębów, warto podjąć kilka kroków:

  1. Regularne mycie zębów: Codzienne mycie zębów pastą zawierającą fluor może pomóc w usuwaniu powierzchniowych przebarwień.

  2. Unikanie palenia tytoniu: Palenie tytoniu może powodować poważne przebarwienia zębów.

  3. Ograniczenie spożycia produktów, które powodują żółknięcie zębów: Jeśli spożywasz takie produkty, warto dokładnie płukać jamę ustną wodą po ich spożyciu.

  4. Regularne wizyty u dentysty: Profesjonalne czyszczenie zębów u dentysty może pomóc w usuwaniu przebarwień.

  5. Wybielanie zębów: Jeśli żółknięcie jest już widoczne, w takim przypadku należy wybielić zęby paskami wybielającymi marki Crest. Oryginalne produkty dostępne tylko na stronie naszego sklepu.

Żółknięcie zębów może być nieestetyczne, ale zrozumienie, które produkty przyczyniają się do tego problemu, może pomóc w zachowaniu zdrowego uśmiechu. Pamiętaj, że dbanie o higienę jamy ustnej i unikanie nadmiernego spożycia tych produktów może pomóc utrzymać zęby w jak najlepszym stanie. Jeżeli jednak nasze zęby są już żółte, to w takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak ich wybielenie. Najlepszą i w miarę tania metoda są paski wybielające Crest. Takie wybielanie można wykonać z zaciszu swojego domu.  I co najważniejsze, paski Wybielające Crest są w 100% bezpieczne,  a koszt takiego wybielania będzie 10x tańszy niżeli wybielanie w zakładzie dentystycznym. W naszej ofercie mamy wszystkie dostępne paski wybielające zęby marki Crest oraz równie dobre Emulsje wybielające Crest.