Czy możliwe jest wybielanie zęba martwego lub naturalnie żółtego?

Mimo iż wybielanie zębów - czy to przeprowadzone w domowym zaciszu, czy to wykonane przez stomatologa - sprawdzi się w przypadku większości ludzi mających zdrowe uzębienie, zdecydowanie nie jest zabiegiem dla każdego. Na idealnie wybielone zęby nie powinna liczyć osoba, która ma martwe lub naturalnie żółte zęby. A czy wybielanie zębów leczonych kanałowo jest możliwe? I z czego właściwie wynika problematyczne wybielanie zęba martwego? Dziś wyjaśnimy, komu wybielenie zębów przyniesie efekt, komu zaś nie lub będzie on znikomy. Zapraszamy!

Wybielanie zębów - od czego zależy skuteczność?

Domowe lub dentystyczne wybielanie zębów to forma odświeżenia stanu uzębienia, "zresetowania" go, przywrócenia pierwotnego koloru. Tak rozumiane wybielenie zębów może rozjaśnić uśmiech nawet o kilkanaście odcieni. Pomaga usunąć wieloletnie naleciałości wynikające z picia kawy, palenia papierosów, stosowania diety niesprzyjającej uzębieniu czy przyjmowania niektórych leków. Należy jednak wiedzieć, że nie każdej osobie wybielanie zębów przyniesie oczekiwany efekt. Przykładowo osoby mające naturalnie żółte zęby nie uzyskają śnieżnobiałego uśmiechu poprzez zabieg wybielający. Nie da się bowiem uzyskać barwy jaśniejszej względem naturalnego odcienia kośćca - innego dla każdej osoby.

Rezultaty wybielania zębów zależą od wspomnianego już koloru kośćca, zabarwienia zębiny, szkliwa: gęstości i grubości, genów. Do tego dochodzi tryb życia: wybory żywieniowe, higiena jamy ustnej, stosowanie używek, przyjmowanie wybranych leków. Na efekt wybielania zębów przekładają się również choroby i naturalny proces starzenia organizmu.

Niestety czasem na pytanie, jak wybielać zęby u danej osoby, prawidłowa odpowiedź jest rozczarowująca - nie da się tego zrobić bądź efekt będzie niewielki.

Jak wybielić zęby z plombami?

Jeżeli zadasz pytanie, jak wybielać zęby z plombami, bo przez lata uzbierało Ci się kilka dziur wypełnionych plombą, trafisz na odpowiedź mieszaną. Pozytywna strona jest taka, że wybielone zęby są w zasięgu Twojej ręki - uśmiech z plombami jak najbardziej można wybielić. Natomiast nie można zapomnieć o negatywnym szczególe - same plomby nie ulegną rozjaśnieniu podczas zabiegu stomatologicznego ani używania pasków, pasty czy innej formy środka wybielającego.

Jeśli zdecydujesz się na wybielanie zębów z plombami znajdującymi się w niewidocznych miejscach, nie masz się czym przejmować. Samo wybielenie zębów nie zaszkodzi plombom - nie rozpuści ich, nie wykruszy ani nawet nie osłabi. Natomiast jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu uśmiechu, w którym plomby znajdują się w miejscach widocznych, powinieneś udać się do gabinetu dentystycznego i poprosić o wymianę starego, ciemniejszego wypełnienia na nowe, dopasowane do obecnej barwy. Uwaga! Udaj się do stomatologa dopiero po odczekaniu kilku tygodni od wybielania zębów. Zyskasz pewność, że nadwrażliwość ustąpiła, uzębienie nabrało siły, a nowa barwa się ustabilizowała.

Jak wybielić martwy ząb?

Wybielanie zęba martwego stanowi poważną komplikację. Zabieg rozjaśniania uzębienia skierowany jest do osób posiadających zęby w dobrym stanie, a co ważniejsze: żywe. To właśnie zęby z żywą miazgą są podatne na tradycyjne zabiegi i środki wybielające.

Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom wybielanie zęba martwego jest możliwe, choć przyniesie nieco słabszy efekt niż wybielanie zębów żywych i zdrowych. Przykładowo preparat rozjaśniający można nałożyć nie tylko na, ale również do zęba - o ile to wykonalne. Korzystając z pasty wybielającej, powinieneś położyć szczególny nacisk na szczotkowanie właśnie tego jednego martwego zęba.

A jak wybielić martwy ząb, korzystając z dostępnych stomatologicznych metod zabiegowych? Tutaj opcje masz co najmniej dwie: Walking Bleaching i Power Bleaching. Różnią się tempem i intensywnością działania. Pierwsza metoda jest wolniejsza, stopniowa, łagodniejsza. Druga działa szybko i intensywnie. O wybielanie zęba martwego zapytaj swojego dentystę, a na pewno doradzi Ci najlepszy sposób, dzięki któremu nie zaszkodzisz nadwyrężonemu uzębieniu. Innymi propozycjami na to, jak wybielić martwy ząb, są zastosowanie licówek (rozwiązanie powierzchowne) bądź koron (odbudowa zęba u podstaw).

Naturalnie żółte zęby a wybielenie zębów

Nie każde żółte zęby to naturalnie żółty zęby. Powodów niechcianej barwy uzębienia jest wiele. Jeśli pijesz dużo kawy, mocnej herbaty lub czerwonego wina, jeśli palisz papierosy, jeśli zażywasz leki antydepresyjne, na nadciśnienie bądź antyhistaminowe, możesz paść ofiarą ściemnienia uśmiechu. W takich sytuacjach wybielenie zębów okaże się łatwe - możesz to zrobić nawet w domu, używając dostępnych w naszym sklepie pasków wybielających.

Z kolei osoby posiadające naturalnie żółte zęby muszą liczyć się z faktem, iż wybielenie zębów "zresetuje" ich barwę jedynie do takiej, która jest naturalna dla ich kośćca.

Wybielanie zęba po leczeniu kanałowym

Wybielanie zębów leczonych kanałowo mierzy się z tym samym problemem, które ma wybielanie zęba martwego. Nowoczesne metody gabinetowe dają szansę na efekty, jednak lepiej nie liczyć na zbyt wiele, żeby się nie rozczarować. Zamiast stosować najtańsze pasty do wybielania bądź umawiać się do dentysty na kosztowny zabieg, można spróbować metody pośredniej, np. wykorzystać. Ponadto masz do dyspozycji licówki i korony.

Należy też pamiętać, że wybielanie zęba po leczeniu kanałowym można przeprowadzić dopiero po zakończeniu całego procesu leczenia - nigdy w trakcie. Podobnie nie powinno się stosować żadnych środków rozjaśniających na zęby wrażliwe i chore. Jeżeli chcesz mieć pięknie wybielone zęby, najpierw sprawdź u stomatologa, czy w żadnym zębie nie rozpoczęła się próchnica ani czy nie pojawiły się ubytki. Wybielanie zębów leczonych kanałowo powinieneś przeprowadzić dopiero po skalingu i piaskowaniu - wówczas możesz liczyć na zadowalające efekty.

Jak zachować wybielone zęby?

Ani domowe, ani nawet stomatologiczne wybielenie zębów nie daje efektów wiecznych. Jeżeli chcesz zachować wybielone zęby przez długi czas, musisz unikać wyborów ściemniających ich barwę. O ile stosowanie niekorzystnych dla uzębienia leków jest podyktowane zdrowiem - a więc kwestią o wiele ważniejszą od ładnego wyglądu - o tyle nawyki żywieniowe możesz zmienić bez szkody dla zdrowia. Ponadto zachowaj higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj dentystę.