Dlaczego i jak używać nici dentystycznej i płynu do płukania?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotne. Wiele osób problemy z zębami utożsamia z próchnicą. Jednak to tylko jedna z chorób jamy ustnej, jaka zagraża nam, gdy będziemy niedostatecznie dbać o zdrowie. Należy pamiętać, że nieprawidłowe czyszczenie zębów może powodować poważne ubytki w zębach, osłabiać je, a także prowadzić do stanów zapalnych dziąseł. Próchnica może być też przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych, a choroby zębów mogą prowadzić do problemów z oddychaniem i układem krążenia. Jak tego uniknąć? Jak wiadomo, znacznie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z zasadami prawidłowego dbania o zęby. Pamiętajcie, że nigdy nie jest za późno na profilaktykę i naukę prawidłowego czyszczenia zębów! 

Z pewnością większość z Was na hasło higiena jamy ustnejmyśli o szczotkowaniu zębów. Oczywiście szczoteczka i odpowiednio dobrana pasta do zębów stanowią podstawę pielęgnacji uzębienia. Jednak do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej należy dodać jeszcze kilka preparatów, o których stosowaniu opowiemy dziś na naszym blogu. 

Jak używać nici dentystycznej?

Poza regularnym szczotkowaniem zębów, do rytuału codziennej pielęgnacji jamy ustnej należy dołączyć stosowanie nici dentystycznej. Co takiego ma w sobie nić dentystyczna? Nić dentystyczną tworzą splecione ze sobą włókna syntetyczne — zazwyczaj nylonowe. Służy ona do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i stycznych. Prawidłowe używanie nici dentystycznej pozwala pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, a także usunąć płytkę nazębną. Regularne stosowanie nici dentystycznej pozwala na zminimalizowanie ryzyka powstawania próchnicy. Aktualnie dostępne są następujące rodzaje nici dentystycznych: 

 • wybielające
 • z fluorem
 • woskowane
 • pęczniejące
 • antybakteryjne

Dla osób, które nie wiedza jak używać nici dentystycznej przygotowano nici ze specjalnymi uchwytami, ułatwiającymi pielęgnację. 

Często zdarza się, że osoby korzystające z nici dentystycznej skarżą się na ból dziąseł, lub strzępienie się nici. Zniechęceni trudnościami w nitkowaniu zębów, zaprzestają tej czynności. Jednak warto wiedzieć, że często wynika to z braku wiedzy o tym, jak używać nici dentystycznej lub złego doboru nici do potrzeb. 

Jak używać nici dentystycznej — krok po kroku

Wbrew pozorom używanie nici dentystycznej jest bardzo proste. Nitkowanie zębów powinno przeprowadzać się co najmniej raz dziennie. Gdy już wybierzecie odpowiednią nić dentystyczną przejdźcie do działania! Oto następujące kroki jak używać nici dentystycznej:

 • odmierzamy około 40-50 cm nici dentystycznej,
 • nić owijamy wokół palców wskazujących prawej i lewej dłoni,
 • wprowadzamy nitkę do przestrzeni międzyzębowej, pomagając sobie przy tym kciukami, 
 • palce ustawiamy tak, by nić stworzyła łuk wokół zęba, 
 • pamiętaj, aby przesuwać nić od dziąsła w dół, 
 • tą czynność należy powtórzyć dla każdego zęba, zarówno z jednej, jak i drugiej strony. 

O czym trzeba pamiętać używając nitki dentystycznej? Zdecydowanie, nie można przesuwać nici na boki, ponieważ może to spowodować uszkodzenie dziąseł. Wciąż masz wątpliwości jak używać nici dentystycznej? Zawsze możesz poprosić swojego stomatologa lub higienistkę stomatologiczną o dokładne poinstruowanie. 

Płyn do płukania jamy ustnej — dlaczego warto używać?

Co warto stosować poza szczoteczką do zębów, pastą i nicią dentystyczną? Doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji, jest używanie płynu do płukania jamy ustnej. Dlaczego? Płyn do płukania to ostateczna metoda usunięcia wszelkich resztek i zanieczyszczeń w jamie ustnej — pozwala pozbyć się tego, czego nie zdołały usunąć szczoteczka i nić dentystyczna. Dostępne są różne rodzaje płynów do płukania, dzięki czemu można z łatwością wybrać ten odpowiadający naszym potrzebom i wymaganiom. Osoby marzące o śnieżnobiałym uśmiechu mogą zaopatrzyć się w wybielający płyn do płukania. Dla osób, które cierpią na choroby dziąseł oraz przyzębia, lub przygotowują się do zabiegu stomatologicznego zaleca się używanie specjalistycznych płynów do płukania - antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. 

Kiedy najlepiej używać płynu do płukania jamy ustnej? 

Płynu do jamy ustnej można używać na trzy sposoby. Można płukać nim jamę ustną przed szczotkowaniem zębów, co zmiękczy osad nazębny i ułatwi go usunąć. Drugim ze sposobów, jest płukanie jamy ustnej płynem po szczotkowaniu zębów. Wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie resztki jedzenia zostały usunięte, a zęby otrzymały dodatkową porcję fluoru. Płynu warto używać też pomiędzy posiłkami, gdy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów. Zalety płynu do płukania jamy ustnej docenią osoby noszące aparaty ortodontyczne — to najlepszy sposób na pozbycie się wszelkich resztek jedzenia, które mogą utknąć między elementami aparatu a zębami. 

Stosowanie płynu do płukania

O czym warto pamiętać używając płynu do płukania? Do codziennej pielęgnacji warto stosować płyny z obniżoną zawartością alkoholu lub zupełnie go pozbawione. Alkohol może wysuszać śluzówki i powodować podrażnienia w jamie ustnej. Jednak pamiętajmy, że regularne stosowanie płynu do płukania pozwala znacznie ograniczyć ilość bakterii, a co za tym idzie, ograniczyć przyrost płytki nazębnej. 

 

Chcecie dowiedzieć się więcej o produktach do pielęgnacji zębów i sposobach na uzyskanie białego i zdrowego uśmiechu? Zapraszamy do śledzenia naszego bloga i rozmowy z naszymi specjalistami!