Wybielanie zębów - jaki jest najlepszy sposób na białe zęby?

Białe zęby są oznaką zdrowia i dużym atutem urody. Ludzie ze śnieżnobiałym uśmiechem są uważani za bardziej atrakcyjnych. Dlatego tak wiele osób zastanawia się: Czy jest idealny sposób na białe zęby?

Wymyślano już wiele sposobów na wybielanie zębów – niestety efekty bywały różne. Popularne są domowe sposoby na wybielanie zębów – chociaż zazwyczaj nie są skuteczne. Soda oczyszczona lub węgiel aktywny zamiast pomóc, mogą uszkodzić delikatne szkliwo. Lepiej zainwestować w bezpieczniejsze sposoby. Takie, jak bardzo modne ostatnio paski wybielające zęby.

Jakie preparaty wybielające zęby są najbardziej efektywne?

W tym artykule opiszemy różne sposoby na wybielanie zębów i porównamy ich skuteczność.

Soda oczyszczona i inne domowe sposoby na wybielanie zębów

Soda oczyszczana jest znana ze swoich różnych zdrowotnych właściwości. Już wiele lat temu używano jej do wybielania zębów. Dzisiaj często występuje w pastach do zębów i jest stosowana jako samodzielny preparat wybielający zęby. Wybielanie zębów sodą oczyszczaną jest bardzo tanie – co jest dużą zaletą dla wielu osób. Jednak ten sposób nie jest do końca bezpieczny dla szkliwa zębów. Soda oczyszcza zęby na zasadzie mechanicznej –  niczym peeling ściera zabrudzenia na powierzchni szkliwa. Niestety ale używając tej metody zbyt często, lub szorując zbyt intensywnie, możemy uszkodzić szkliwo. Dlatego nie poleca się jej stosowania na co dzień.

Paski wybielające zęby – bezpieczny i skuteczny sposób na białe zęby

Paski wybielające zęby to ostatnio bardzo popularny sposób na wybielanie zębów. Nic dziwnego – wybielanie zębów przez paski wybielające jest bezpieczne i bardzo skuteczne. Taki sposób jest często używany jako alternatywna do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Paski wybielające dają efekty już po kilku dniach. Dzięki ich stosowaniu rozjaśnisz zęby nawet o kilka odcieni.

Przeciwskazaniem do stosowania pasków wybielających jest nadwrażliwość zębów, noszenie aparatu lub próchnica. Dlatego przed wybielaniem zębów koniecznie udaj się do dentysty, aby sprawdził stan Twoich zębów.

Dlaczego wybielanie zębów paskami jest takie skuteczne? Większość z nich zawiera nadtlenek wodoru – który na zasadzie chemicznej rozjaśnia kolor zębów.

Warto wybrać paski wybielające zęby od renomowanego producenta. Wtedy będziesz mieć pewność, że używasz bezpiecznych produktów najwyższej jakości.

Pasta wybielająca zęby – popularny sposób na białe zęby

Ceny past wybielających wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Pastę wybielającą do zębów warto stosować za pomocą specjalnej elektrycznej szczoteczki do zębów. Pasta wybielająca do zębów działa na zasadzie ścierania osadu z powierzchni zębów. Niektóre pasty zawierają także dodatek nadtlenku wodoru, dlatego warto używać ich ostrożnie – najlepiej po konsultacji ze stomatologiem. Jeśli pasta ma współczynnik ścieralności powyżej 70, to nie wolno jej stosować częściej niż dwa razy w tygodniu. W innym przypadku uszkodzi ona szkliwo i przyczyni się do powstania próchnicy.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – różne sposoby na białe zęby

Różne metody wybielania zębów oferują także gabinety dentystyczne. Jednak decydując się na takie zabiegi, trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest wybielanie zębów za pomocą lampy Beyond. Jeden zabieg wystarcza, żeby rozjaśnić zęby o więcej niż 5 tonów. Dentysta na początku zabezpiecza dziąsła specjalnym środkiem ochronnym, a na zęby nanosi preparat wybielający. Następnie naświetla zęby lampą i powtarza czynność do uzyskania oczekiwanego efektu. Taki zabieg jest skuteczny, ale bardzo kosztowny. Dodatkowo po przeprowadzonym zabiegu konieczne jest stosowanie tak zwanej białej diety — co niestety jest dość uciążliwe.

Bielsze zęby z pomocą licówek

To tak zwane wybielanie zębów przez maskowanie. Stosuje się je najczęściej wtedy, gdy zęby mają uszkodzone szkliwo, są szare lub mają wiele przebarwień. Licówki to cienkie płytki z porcelany, które przykleja się na przodzie zęba.

Metoda nakładkowa

Wybielanie zębów metodą nakładkową również jest chętnie stosowane. Nakładki wykonuje się w gabinecie protetycznym – dzięki temu są idealnie dopasowane do uzębienia danej osoby. Dentysta dobiera odpowiedni żel, a samo wybielanie odbywa się w domu.

Wybielanie zębów – obowiązkowa biała dieta

Po wybielaniu zębów metodą nakładkową lub za pomocą naświetlania obowiązkowa jest biała dieta. Wszystko dlatego, że po zabiegach takich jak wybielanie zęby są wyjątkowa wrażliwe i podatne na zabrudzenia. Podczas zabiegu zęby pozbawia się wody, dlatego później chłoną wszystkie barwniki. Więc jeśli chcesz utrzymać efekt białych zębów jak najdłużej, to koniecznie zastosuj się do zaleceń białej diety.

Jak długo powinno stosować się białą dietę?

Po zabiegu wybielania lampą lub nakładkami należy bezwzględnie przestrzegać białej diety przez następne 48 godzin. Jednak stomatolodzy zalecają dłuższe stosowanie białej diety – nawet do dwóch tygodni.

Wybielanie zębów – co jeść, a czego unikać?

Podczas trwania białej diety wyeliminuj wszystkie produkty, które mają silne zabarwienie. Wtedy spożywaj jedynie nabiał, ryby, jasne warzywa, banany, ryż i produkty zbożowe. Powinieneś pić tylko wodę mineralną i unikać wszystkich innych napojów barwiących. Napoje barwiące to między innymi kawa, czerwone wino, herbata, piwo, kolorowe napoje i soki.

Po upływie 48 godzin do jadłospisu możesz dołączyć jabłka, gruszki, mięso drobiowe i białe wino. Wraz z kolejnymi dodaj do codziennego menu inne produkty pozbawione barwników. Dzięki takiej praktyce Twoje zęby będą białe przez długi czas.

Teraz już wiesz, jakie są sposoby na wybielanie zębów. Wybierz najlepszy preparat do wybielania zębów i ciesz się śnieżnobiałym uśmiechem oraz zdrowym szkliwem.