Wybielanie zębów a nadwrażliwość – czy osoby z nadwrażliwością zębów mogą wybielać zęby?

Wybielanie zębów to zabieg coraz powszechniej wykonywany zarówno w gabinecie stomatologicznym, również coraz więcej osób wybiela zęby domowymi sposobami. Nadal jednak część z nas obawia się nadwrażliwości zębów, z jakim możemy borykać się po wybielaniu zębów. Czy faktycznie wybielanie zębów powoduje nadwrażliwość?

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Jedną z przyczyn nadwrażliwości są cofające się dziąsła, które odsłaniają zębinę. To właśnie w zębinie znajduje się wiele kanalików, które bezpośrednio prowadzą do zakończeń nerwowych. Parodontoza to jedna z najczęstszych przyczyn nadwrażliwości zębów, ale nie jedyna.

Zębina odsłania się także, gdy znajdujące się na powierzchni zębów szkliwo zaczyna się ścierać. Szkliwo pokrywa zębinę, chroniąc nasze zęby przed nadwrażliwością. Szkliwo ściera się w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, przede wszystkim używania szczoteczki do zębów z twardym włosiem oraz zbyt długiego szczotkowania zębów.

Na szkliwo zębów niekorzystanie wpływa także alkohol, kwaśne oraz słodkie jedzenie, palenie papierosów (które także przyspiesza proces cofania się dziąseł), a także upływ czasu. W zależności od naszych predyspozycji możemy się spodziewać – mimo należytej pielęgnacji zębów i dziąseł – nadwrażliwości zębów nawet już w wieku 30 lat.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Aby unikać ścierania szkliwa należy używać miękkiej szczoteczki oraz past ze współczynnikiem ścieralności nie większym niż 70. Osoby, które już borykają się z nadwrażliwością, powinny stosować specjalistyczne pasty do zębów nadwrażliwych, zawierające więcej fluoru, który wzmacnia szkliwo oraz chlorek strontu, który zamyka kanaliki.

Do profilaktyki nadwrażliwości zębów możemy także zaliczyć prawidłowe mycie zębów. Miękkie włosie szczoteczki, odpowiednia pasta, odpowiednia częstotliwość mycia zębów (2-3 razy dziennie), stosowanie płukanek do jamy ustnej, najlepiej płynów bez alkoholu oraz odpowiednia technika mycia zębów mają kluczowe znaczenie nie tylko na przeciwdziałanie próchnicy, ale także na zapobieganie zapaleniu dziąseł, które również wywołuje nadwrażliwość zębów. Nie zapominajmy również o nitkowaniu zębów.

Warto także regularnie (według zaleceń lekarza stomatologa) zdejmować kamień i fluoryzować zęby. Również te zabiegi nie tylko zwiększą ochronę naszych zębów przed rozwojem ognisk próchnicy, ale także zapobiegną nadwrażliwości zębów, zlikwidują ją lub znacznie zmniejszą.

Wybielanie zębów a nadwrażliwość – jak wybielać zęby nadwrażliwe?

Niestety zębina, w której znajdują się kanaliki prowadzące do zakończeń nerwowych, jest szara i znacznie mniej estetyczna niż szkliwo. Dlatego to właśnie osoby z nadwrażliwością najczęściej pytają o zabiegi wybielające. I chociaż nadwrażliwość zębów może być przeciwwskazaniem do wybielania zębów, osoby cierpiące na tę dolegliwość również mogą dbać o biały uśmiech.

Przed wybielaniem zębów warto wykonać zabieg skalingu i fluoryzacji, a na samo wybielanie wybrać najbezpieczniejszy sposób. Jeśli decydujemy się na wybielanie w gabinecie, wybierzmy opcję laserową, która jest znacznie delikatniejsza dla naszego szkliwa niż metoda nakładkowa. Jednak laserowe wybielanie zębów jest drogie, ale całe szczęście istnieje inny bezpieczny i skuteczny sposób wybielania zębów nadwrażliwych.

Crest 3D White Whitestrips Whitening + Therapy Dental to najlepsza kuracja wybielająca do zębów wrażliwych. W zestawie znajdują się:

  • Paski wybielające stworzone z myślą o osobach z nadwrażliwością zębów
  • Serum wzmacniające szkliwo

Po każdej kuracji wybielające, bezpośrednio po zdjęciu pasków wybielających, należy umyć zęby specjalistycznym serum. Dzięki temu unikniemy silnego bólu zębów, który tak dobrze znamy ze stosowania innych, niesprawdzonych środków wybielających zęby.