Jak dbać o zęby w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Tradycyjnie, w czasie świąt, stoły uginają się wręcz od jedzenia. W Święta nawet osoby, które na co dzień przestrzegają zasad zdrowego żywienia przymykają nieco oko i pozwalają sobie na smaczne przyjemności. Te kilka świątecznych dni może mieć zgubne skutki nie tylko dla niejednej sylwetki i zwiększyć obwód w pasie, ale może także zagrażać zdrowiu naszych zębów. Brzmi groźnie? Spokojnie - możemy uratować te święta przed stomatologiczną katastrofą! Wystarczy wdrożyć w życie kilka zasad, aby nasze zęby bezpiecznie przetrwały świąteczne dni! 

Co zagraża naszym zębom w Święta?

Nawet jeżeli na co dzień staramy się przestrzegać zasad zdrowej diety - jemy dużo warzyw, unikamy cukrów, staramy się by posiłki obfitowały w składniki odżywcze i witaminy. To podczas Świąt bywa z tym różnie. W dużej mierze wynika to z tradycji - na wigilijnym stole nie brakuje tłustych, smażonych potraw. Podczas świąt spożywamy też znacznie więcej cukrów, nie brakuje słodkości w postaci pierników, ciasteczek, makówek, ciast. Kiedy mówimy o zagrożeniach dla naszych zębów trzeba również wspomnieć o kwasach zawartych między innymi w kapuście kiszonej, owocach i cytrusach. Naturalne kwasy mogą negatywnie wpływać na szkliwo zębów i doprowadzić do jego uszkodzenia. Na celowniku są także garbniki - możemy znaleźć je w herbacie lub w czerwonym winie. To właśnie za ich sprawą na naszych zębach pozostaje osad i nieestetyczne przebarwienia. 

Jak widzicie zagrożenie dla zdrowia naszych zębów czai się na każdym kroku, a w zasadzie na każdym talerzu. Trudno ich uniknąć, ale podpowiemy Wam, jak zniwelować skutki ich działania. 

Pamiętaj o regularnym myciu zębów!

Boże Narodzenie to okres beztroskiego świętowania, a dla wielu z nas możliwość odpoczynku po wytężonym roku pracy. Nic więc dziwnego, że podczas takiego odpoczynku możemy zapomnieć o niektórych obowiązkach i nie szczotkować zębów tak regularnie, jak zwykle. Warto też wspomnieć, że podczas Świąt nieco rozregulowują się pory posiłków. Pełna lodówka i uginające się od jedzenia stoły kuszą, więc zdarza Ci się jeść częściej niż zwykle. Niestety po takich drobnych grzeszkach i podjadaniu zostaje z nami nie tylko smak i nadprogramowe kalorie, ale także resztki jedzenia, które osadzają się na powierzchni naszych zębów, a także w przestrzeniach międzyzębowych. Dlatego tak ważne jest, by regularnie myć zęby, i nie mamy tu na myśli wyłącznie szczotkowania zębów, ale także inne sposoby pielęgnacji. Zanim jednak rzucicie się pędem po szczoteczkę do zębów, powinniście wiedzieć, że mycie zębów zalecane jest około 30 minut po posiłku. Po tym czasie kwasy naturalnie działające w naszej jamie ustnej są neutralizowane i możemy bezpiecznie umyć zęby. 

Chroń swoje zęby w święta!

Dbanie o zdrowie jamy ustnej podczas Świąt Bożego Narodzenia nie powinno ograniczać się wyłącznie do używania szczoteczki do zębów. Wiemy, że święta to także czas odwiedzin i spotkań z bliskimi. W czasie wizyty nie zawsze jesteśmy w stanie wyszorować zęby po posiłku. Dlatego warto mieć ze sobą choćby gumę do żucia, która zwiększy wydzielanie się śliny, która jak wiadomo ma działanie antybakteryjne. Trudno sobie też wyobrazić, żebyśmy po każdej przekąsce biegli umyć zęby. Dobrą metodą jest też popijanie posiłków, a także słodkich napoi czystą wodą. 

Twoje zęby są wrażliwe na przebarwienia? A może przed świętami używaliście pasków wybielających, aby wszystkich olśnić swoim uśmiechem? W takim razie musisz pamiętać o stosowaniu tzw. białej diety. Żeby uniknąć nieestetycznych przebarwień, lepiej zamienić barszcz na zabielaną zupę rybną. Zrezygnujmy też z czerwonego wina, mocnej herbaty i czarnej kawy.

Płyn i nić dentystyczna - Twoi świąteczni sprzymierzeńcy

Jak już wspomnieliśmy, potrawy obecne na świątecznych stołach są zupełnie inne niż te, które znajdują się na co dzień w naszej diecie. Nie tylko cukry są zagrożeniem, ale także drobinki jedzenia np. mak, mielone orzechy, drobne ości ryb, ziarna, nasiona z owoców. Mają one tendencję do zalegania w przestrzeniach międzyzębowych. Jeżeli nie zostaną usunięte w odpowiednio krótkim czasie, wówczas stają się doskonałą pożywką dla bakterii zagrażających naszym zębom. Co na to poradzić? Najlepszą metodą jest używanie nici dentystycznej. Odpowiednio nitkując zęby pozbędziesz się wszelkich drobinek jedzenia, które mają też wpływ na estetykę naszego uśmiechu (zęby i dziąsła usiane resztkami maku nigdy nie wyglądają dobrze). Do świątecznego zestawu polecamy dorzucić również płyn do jamy ustnej. Warto wybrać formułę, która jednocześnie czyści jamę ustną, jak i wzmacnia szkliwo zębów - np. Crest 3D White Luxe Diamond Strong. Takie wsparcie i delikatne wybielenie zębów z pewnością na nie dobrze wpłynie. 

Ból zębów w święta - jak tego uniknąć?

Przed świętami pojawiła się jakaś drobna nadwrażliwość zębów? Jednego dnia coś pobolewało, ale przestało i w ferworze przedświątecznych przygotowań nie wybrałeś się do dentysty? Takie zaniedbania mogą niestety być nieprzyjemne w skutkach, o czym możemy przekonać się właśnie w Święta… Wiele osób uważa, że ból zęba w Boże Narodzenie jest pewną klątwą. Nie dość, że psuje nam to świąteczną atmosferę, to niełatwo znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Jednak za ból zębów w święta nie jest odpowiedzialna żadna czarna magia, a nasze zaniedbania oraz jedzenie obfitujące w cukry i kwasy, destrukcyjnie działające na zdrowie naszej jamy ustnej. Dlatego też o pomyślmy o zdrowiu zębów jeszcze przed świętami - odwiedźmy stomatologa, a także zaopatrzmy się w zestaw preparatów do ich pielęgnacji. Wówczas Święta z pewnością będą spokojne i radosne!