Jak osiągnąć śnieżnobiały uśmiech z paskami wybielającymi?

Paski wybielające zęby to rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów z całego świata. Złaknieni śnieżnobiałego uśmiechu odbiorcy chwalą tę metodę - nie tylko za skuteczność, ale również wygodę czy trwałość efektów. Paski umożliwiają bowiem osiągnięcie pozornie niemożliwego bez udziału stomatologa rezultatu przy minimalnym nakładzie finansowym. A to wszystko w domowym zaciszu – siedząc przed telewizorem, bądź czytając książkę.

Czym są paski wybielające?

Paski wybielające do zębów do użytku domowego to podłużne prostokąty nasączone specjalnym preparatem, bądź pokryte odpowiednim żelem wybielającym. W przypadku najpopularniejszego rozwiązania tego typu – produktów marki CREST – jest to substancja aktywna na bazie nadtlenku wodoru. Dokładnie ten sam składnik jest wykorzystywany przez lekarzy stomatologów do profesjonalnego wybielania zębów w gabinetach dentystycznych. Zestaw wybielający składa się z odpowiedniej ilości pasków – w zależności od rodzaju – posegregowanych na dwa komplety.

Jak działają paski do wybielania zębów?

Paski wybielające – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są do wybielania zębów. Klasyczne produkty (dostępne w drogeriach czy aptekach) pozwalają rozjaśnić uzębienie nawet o pięć tonów. Nieco bardziej specjalistyczne kuracje, np. wspomniane już paski wybielające zęby marki CREST, pozwalają osiągnąć śnieżnobiały uśmiech rozjaśniając zęby nawet o kilkanaście tonów. W momencie zetknięcia się nadtlenku wodoru, bądź innej substancji czynnej, z zębami – czyli po nałożeniu pasków na górny i dolny łuk – dochodzi do reakcji, podczas której osad znajdujący się na szkliwie ulega rozpuszczeniu. W zależności od jego natężenia oraz jakości pasków, proces wybielania należy powtarzać. Najsilniejsze produkty działają już w kilka dni, standardowe natomiast nawet do miesiąca. Warto wspomnieć, że niektóre rozwiązania przeznaczone do samodzielnego wybielania zębów posiadają w zestawie dodatkową lampę – urządzenie mające na celu wzmocnić działanie substancji aktywnej zawartej na pasku.

Paski wybielające – jak stosować?

Stosowanie pasków wybielających nie jest rzeczą trudną. Każdy zestaw zawiera instrukcję, która przeprowadza użytkownika przez cały proces. Większość zabiegów wygląda podobnie:

  1. Przed użyciem pasków wybielających należy dokładnie wyszczotkować zęby. Oczywiście, od każdej zasady istnieje wyjątek. Przykładowo, w przypadku produktów marki CREST mycie zębów przed kuracją wybielającą jest stanowczo niewskazane.
  2. Paski wybielające nakłada się bezpośrednio na zęby, stroną na której znajduje się płyn bądź żel wybielający (wilgotna strona). Mniejszy pasek dedykowany jest do dolnego łuku zębowego, większy natomiast dla górnego. Całość warto delikatnie docisnąć, aby mieć pewność, że substancja wybielająca dotarła wszędzie tam, gdzie powinna.
  3. Czas trwania sesji wybielającej uzależniony jest od rodzaju pasków. W obrębie produktów jednego producenta znaleźć można specyfiki o różnym czasie działania. Dla kuracji marki CREST najpopularniejszym rozwiązaniem jest 30-minutowa kuracja raz na dobę. W ofercie znaleźć można jednak wzmocnione paski wybielające zęby przeznaczone do godzinnego stosowania oraz 5-minutowe paski wspomagające klasyczną kurację.
  4. Po zdjęciu pasków wybielających nie powinno się myć zębów. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest przepłukanie jamy ustnej letnią wodą.

Czy paski do wybielania zębów są bezpieczne?

Bezpieczeństwo pasków do wybielania zależy od rodzaju produktu. Wysokojakościowe rozwiązania bazujące na takiej samej technologii, co specyfiki wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych nie wykazują żadnych skutków ubocznych. Oczywiście w przypadku każdego produktu tej klasy istnieją przeciwskazania czy zalecenia do stosowania już po kuracji.

Praktycznie każda kuracja wybielająca wymaga posiadania zdrowych, tj. pozbawionych próchnicy czy ubytków, zębów. W przypadku szczególnie nadwrażliwego uzębienia należy sięgnąć po specjalistyczne środki sensitive.  Wybielanie zębów paskami nie jest zalecane kobietom w ciąży, matkom karmiącym czy osobom poniżej osiemnastego roku życia. Przed rozpoczęciem procesu wybielania warto wybrać się do stomatologa na wizytę kontrolną.

Wybielanie zębów paskami – w domu czy w gabinecie stomatologicznym?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli masz obiekcje, co do swojego stanu uzębienia, skonsultuj się z dentystą. Dla osób, które pozytywnie przeszły przegląd stomatologiczny, wybielanie zębów paskami w domu jest całkowicie bezpieczne. Korzystając z produktów bazujących na tych samych składnikach aktywnych, co w przypadku profesjonalnego wybielania dentystycznego, masz pewność uzyskania równie spektakularnego efektu. Skuteczność wybranych rozwiązań, np. pasków marki CREST, została potwierdzona nie tylko przez konsumentów, ale również wszelkiego rodzaju specjalistów. Zastosowanie się do zaleceń producenta pozwala wyeliminować wszystkie skutki niepożądane związane z samą kuracją. Ostatecznie warto zauważyć, że wybielanie zębów w domowym zaciszu pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas!