Czy warto sobie wybielić zęby?

Czy warto sobie wybielić zęby?

Piękny uśmiech to znak, który nie tylko przyciąga uwagę, ale także wpływa na naszą pewność siebie. Zdrowe i białe zęby są marzeniem wielu osób, ale niestety, wielu z nas boryka się z problemem przebarwień i żółknięcia zębów. Na szczęście istnieje wiele metod wybielania zębów, które pozwalają odzyskać blask naszego uśmiechu. Jednak, zanim zdecydujemy się na ten krok, warto zastanowić się, czy warto sobie wybielić zęby i jakie są potencjalne zalety oraz ryzyka związane z tym zabiegiem.

Dlaczego zęby tracą swoją biel?

Przed zastanowieniem się nad wybielaniem zębów, warto zrozumieć, dlaczego nasze zęby tracą swoją naturalną biel. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wygląd naszych zębów, w tym:

 1. Palenie papierosów i spożywanie tytoniu: Nikotyna zawarta w papierosach i tytoniu może powodować powstawanie przebarwień na powierzchni zębów.

 2. Spożywanie napojów barwiących: Kawę, herbatę, czerwone wino i inne napoje o silnym kolorze zawierają substancje, które mogą zabarwiać zęby.

 3. Żywność i napoje kwasowe: Produkty kwasowe, takie jak cytrusy i napoje gazowane, mogą prowadzić do erozji szkliwa, co sprzyja żółknięciu zębów.

 4. Starzenie się: Z biegiem lat szkliwo zębów staje się cieńsze, co może uwydatniać naturalne żółknięcie.

 5. Antybiotyki i niektóre leki: Niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki, mogą powodować przebarwienia zębów u dzieci.

 6. Genetyka: Niektórzy ludzie po prostu mają zęby bardziej podatne na przebarwienia niż inni ze względu na genetykę.

Metody wybielania zębów

Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów, mamy do wyboru kilka różnych metod. Najczęściej stosowane to:

 1. Wybielanie w gabinecie stomatologicznym: To profesjonalny zabieg, który jest wykonywany przez dentystę. Wybielanie w gabinecie może dać natychmiastowe i znaczące efekty, ale jest także kosztowne.

 2. Zestawy do wybielania domowego: Dostępne są zestawy, które można stosować w domu. Zwykle zawierają one żel wybielający i specjalnie skonstruowane szyny, które zakłada się na zęby.

 3. Pasty i paski wybielające: Dostępne są także pasty do zębów i Paski Crest, które można kupić tylko na stronie naszego sklepu. Efekty wybielania paskami Cest jest identyczny jak w wybielanie zębów w profesjonalnym zakładzie stomatologicznym. A cena takiego wybielanie jest 80% tańsza :) Przez co wybielanie paskami Crest jest bardziej popularne.

Zalety wybielania zębów

Wybielanie zębów ma wiele potencjalnych zalet, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Poprawa wyglądu: Wybielone zęby mogą znacznie poprawić wygląd uśmiechu, co może wpłynąć na naszą pewność siebie i postrzeganie przez innych.

 2. Szybkie rezultaty: Niektóre metody wybielania, takie jak zabiegi w gabinecie stomatologicznym, dają natychmiastowe rezultaty.

 3. Bezpieczeństwo: Profesjonalne metody wybielania są bezpieczne i wykonywane pod kontrolą dentysty.

 4. Trwałość: Efekty wybielania mogą utrzymywać się przez długi czas, szczególnie jeśli unikamy czynników, które mogą prowadzić do ponownego przebarwienia.

Ryzyka i wady wybielania zębów

Jednak wybielanie zębów nie jest dla każdego, a istnieją pewne ryzyka i wady, które należy wziąć pod uwagę:

 1. Wrażliwość zębów: Wybielanie może powodować krótkotrwałą wrażliwość zębów na zimne i gorące napoje oraz na produkty zawierające kwas.

 2. Nie wszystkie przebarwienia można usunąć: Niektóre rodzaje przebarwień, takie jak te spowodowane uszkodzeniem wewnętrznych struktur zęba, mogą być trudne do usunięcia za pomocą wybielania.

 3. Koszty: Profesjonalne wybielanie zębów może być kosztowne, szczególnie jeśli wymaga kilku wizyt.

 4. Konieczność utrzymania efektu: Aby utrzymać białe zęby, często trzeba unikać czynników, które mogą prowadzić do przebarwień, takich jak palenie papierosów czy picie kawy.

Podsumowanie

Czy warto sobie wybielić zęby? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb każdej osoby. Wybielanie zębów może poprawić wygląd uśmiechu i zwiększyć pewność siebie, ale należy również rozważyć ryzyka i koszty związane z tym zabiegiem. Zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów, zaleca się skonsultowanie się z dentystą, który oceni stan twoich zębów i doradzi najlepszą metodę wybielania dostosowaną do twoich potrzeb.

Warto pamiętać, że dbanie o higienę jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty i unikanie czynników, które mogą prowadzić do przebarwień, to klucz do zachowania zdrowych i pięknych zębów przez wiele lat. Efekty wybielania paskami Cest jest identyczny jak w wybielanie zębów w profesjonalnym zakładzie stomatologicznym. A cena takiego wybielanie jest 80% tańsza :) Przez co wybielanie paskami Crest jest bardziej popularne.