Czy można palić po wybielaniu zębów?

Bardzo dużo osób marzy o śnieżnobiałych zębach. Taki piękny uśmiech jest rzeczywiście osiągalny, niekoniecznie po wizycie u stomatologa. Dzisiaj istnieje wiele skutecznych sposobów na wybielanie zębów w domowych warunkach. Jednak często chcemy zarówno uzyskać spektakularny efekt, jeżeli chodzi o nasze białe zęby, jak i też nie potrafimy zrezygnować z przyjemności, do których zalicza się między innymi palenie papierosów.

Palenie papierosów, a zdrowie zębów

Jak się łatwo można domyśleć, palenie papierosów wpływa bardzo niekorzystnie na stan naszych zębów. Jednak osoby palące regularnie, niekoniecznie chcą dopuścić do swojej świadomości, jaki wpływ ma palenie na ich zdrowie, a także wygląd zębów. Przede wszystkim skutkiem ubocznym długotrwałego palenia staje się żółty nalot na zębach. Za nieestetyczne przebarwienia odpowiadają substancje smoliste zawarte w papierosach. To ostatecznie przyczynia się, że zęby palaczy stają się nie tylko żółte, ale są również narażone na powstawanie kamienia nazębnego.

Niestety, to jeszcze nie koniec wszystkich skutków ubocznych regularnego palenia papierosów. Takich niepożądanych efektów jest zdecydowanie więcej. Mowa jest między innymi o chorobach przyzębia. Do nich zalicza się chociażby trudna do wyleczenia paradontoza. Kolejnym skutkiem ubocznym, który zalicza się do naprawdę poważnych, jest ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie jamy ustnej. Najlepszym wskazaniem dla osoby palącej papierosy będzie zawsze rzucenie nałogu papierosowego. Niestety doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości nie jest to wcale takie proste.

Czy po wybielaniu zębów można palić papierosy?

To właśnie przez trudności w porzucenia palenia papierosów pojawia się pytanie, czy po wybielaniu zębów można od razu palić papierosy. Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka oczywista. Oczywiście zaleca się całkowite zaprzestanie palenia. Jednak, jeśli nie jest to możliwe, to specjaliści mówią o przynajmniej 2-3 dobach bez papierosa. Dlaczego to jest takie ważne? Po intensywnym wybielaniu zębów, mamy do czynienia z efektem odwodnienia szkliwa zębów. To przyczynia się do bardzo wysokiej podatności na przebarwienia. Zatem paląc papierosy zaraz po procesie wybielania, możemy tak naprawdę narazić się na ponowne przebarwienia, które będą o wiele trudniejsze do usunięcia.

Preparaty dla palaczy. Co stosować dla zdrowia zębów?

Pojawia się zatem pytanie, czy jest jakieś pośrednie rozwiązanie dla palaczy, którzy mogą nie wytrzymać aż 3 dni bez zapalenia papierosa? Okazuje się, że takie osoby mogą skupić się na wybielaniu zębów w domowych warunkach. Do tego celu zalecana jest specjalna pasta do zębów dedykowana dla palaczy. Należy stosować ją regularnie - przynajmniej dwa razy dziennie. Jej odpowiednio dobrany skład powoduje, że pasta nie tylko skutecznie usuwa przebarwienia, ale jednocześnie chroni zęby przed powstawaniem kamienia. Jednak nie powinno się stosować jej jako całkowitej ochrony przed innymi skutkami ubocznymi, które wynikają z regularnego palenia. Niestety substancje smoliste, nadal będą nadal niekorzystnie wpływać na stan zębów oraz całej jamy ustnej.