Zapalenie dziąseł – przyczyny i leczenie stanu zapalnego dziąseł

Białe zdrowe zęby z całą pewnością dodają nam urody i pewności siebie. Nasza świadomość dotycząca zdrowia jamy ustnej rośnie każdego roku – dbamy nie tylko o olśniewająco biały uśmiech, ale przede wszystkim o to, by ewentualne zmiany próchnicze leczyć jak najszybciej, nie czekając aż się rozwiną. Nadal jednak stosunkowo często chorujemy na choroby przyzębia – zapalenie dziąseł i inne, jeszcze poważniejsze choroby, które mogą prowadzić do utraty zębów. Dlatego w walce o biały uśmiech, warto także więcej uwagi poświęcić dziąsłom. Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej, by zminimalizować ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz jak postępować w przypadku zapalenia dziąseł?

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł jest chorobą bakteryjną, do której najczęściej dochodzi w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub całkowitego jej braku. Zapalenie dziąseł jest wstępem do chorób przyzębia, w tym paradontozy, której ostateczną konsekwencją jest utrata zębów. Wbrew opinii wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych, zapalenie dziąseł nie jest chorobą wyłącznie osób, które w ogóle lub bardzo rzadko myją zęby – często dotyka ona osób, które myją zęby 2 razy dziennie. Co jest więc przyczyną zapalenia dziąseł?

Przyczyny zapalenia dziąseł

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niedokładne, zbyt krótkie mycie zębów, zapominanie o stosowaniu płukanek do ust oraz nici dentystycznych oraz podjadanie przed snem, już po umyciu zębów, sprawiają, że na zębach, między zębami i na języku pozostają nieusunięte bakterie. W krótkim czasie tworzy się z nich płytka nazębna, która następnie przekształca się w kamień nazębny. W nim cały czas rozmnażają się bakterie, które wytwarzają toksyny – to one odpowiedzialne są za rozwój zapalenia dziąseł.

Ponadto kamień nazębny, którzy tworzy się przede wszystkim na styku dziąseł z zębami, napiera na dziąsła i powoduje ich cofanie się. W ten sposób szyjki zębowe odsłaniają się, zęby stają się wrażliwe, a stan zapalny dziąseł przyspiesza.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawowym sposobem zapobiegania zapalenia dziąseł. Zęby powinniśmy myć co najmniej 2 razy dziennie, a szczotkowanie nie powinno być krótsze niż 3 minuty. Główką szczoteczki powinniśmy wykonywać ruchy koliste i kolisto-wymiatające. Dzięki temu „wymiatamy” bakterie w stronę przeciwną do dziąseł. Ruchy poziome, którymi często błędnie myjemy zęby mogą przyczyniać się do powstawania mikrouszkodzeń w szkliwie. Zębów nie powinniśmy myć krócej niż 3 minuty (w ostateczności 2) i nie dłużej niż 5 minut – zbyt długie szczotkowanie również może prowadzić do uszkodzeń szkliwa.

Zanim jednak przystąpimy do mycia zębów, powinniśmy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. W tym celu należy stosować nici dentystyczne, oczywiście każdorazowo używając świeżo zerwany kawałek nici. Czasami w czyszczeniu przestrzeni między zębami pomagają taki mini-szczoteczki. Po zabiegu niktowania przystępujemy do prawidłowego mycia zębów, które kończymy płukaniem ust specjalistyczną płukanką. Wybielające płyny do płukania ust z naszej oferty nie zawierają alkoholu, z powodzeniem można je więc stosować także w stanach zapalnych.

Należy pamiętać także o częstej wymianie szczoteczki do zębów. Zaleca się zmieniać ją nie rzadziej niż co 3 miesiące, jednak w przypadku wystąpienia zapalenia dziąseł warto wymieniać ją co miesiąc. Warto także jak najczęściej wyparzać ją wrzątkiem lub odkażać za pomocą sterylizatora do szczotek do zębów, który pozbywa się bakterii za pomocą promieni UV. Szczoteczka do zębów nie powinna być zbyt twarda, a w przypadku zapalenia dziąseł warto wybrać miękką szczoteczkę do zębów.

Niezwykle ważnym elementem higienizacji jamy ustnej jest także usuwanie kamienia, które może wykonać wyłącznie lekarz stomatolog lub wykwalifikowana higienistka stomatologiczna. Skalling wykonywany jest specjalnym urządzeniem, które wydziela fale ultradźwiękowe. Rozbijają one kamień, nie uszkadzając szkliwa. W domowych warunkach nie ma możliwości bezpiecznego zdjęcia kamienia. Pamiętajmy również, że osad i kamień, które są niebezpieczne dla zdrowia i psują efekt wybielania zębów, tworzą się u każdego – choć w przypadku prawidłowej higieny jamy ustnej w znacznie mniejszym stopniu.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Zapalenia dziąseł pod żadnym pozorem nie należy leczyć domowy sposobami bez konsultacji z lekarzem. Na wizycie stomatolog oceni stań dziąseł i przyzębia, również na podstawie zdjęcia pantomograficznego i dostosuje leczenie do stanu zdrowia. Najczęściej w leczeniu zapalenia dziąseł stosuje się skalling (zdejmowanie kamienia) oraz kiretaż, czyli oczyszczanie kieszonek dziąsłowych z bakterii. Kiretaż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu może występować niewielkie krwawienie dziąseł oraz nadwrażliwość zębów, które ustępują najpóźniej dzień po zabiegu. Ponadto niekiedy konieczna jest antybiotykoterapia oraz stosowanie specjalistycznych płukanek z chlorheksydyną, substancją silnie bakteriobójczą. Mimo że płunkanki takie dostępne są bez recepty, nie należy ich stosować bez konsultacji z lekarzem, a ich używanie bezpieczne jest jedynie przez 2 tygodnie, po których należy zrobić przerwę. Oczywiście konieczne jest wdrożenie prawidłowej, dokładnej higienizacji jamy ustnej, z uwzględnieniem wszystkich zaleceń lekarza.

Właściwa higiena jamy ustnej jest bardzo skuteczną metodą profilaktyki zapalenia dziąseł i jedynie w sporadycznych przypadkach choroba ta dotyka osoby, które praktykują wszystkie zalecenia stomatologów. W walce o biały uśmiech prawidłowe nawyki z zakresu higienizacji pozwolą utrzymać efekt wybielania zębów, przedłużając go i dodatkowo wydłużając czas, kiedy konieczne będzie jego powtórzenie. Dobrej jakości wybielająca pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczna wspomogą pielęgnację zębów i dziąseł.