Przyczyny bólu zęba - dlaczego ząb boli i jak temu zaradzić?

Niewiele rzeczy jest w stanie tak uprzykrzyć życie, jak ból zęba. Pulsujący, rwący, lub tępy, wciąż obecny w tle - ból zęba ma różne oblicza. Trudno jest nam przez niego się skupić i normalnie funkcjonować. Zazwyczaj ból zęba pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie - w sobotni wieczór, podczas urlopu, przed spotkaniem biznesowym, czy w innym ważnym dla nas dniu. 

Pamiętajmy, że ból zawsze jest oznaką tego, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Jeżeli ząb zabolał raz, to raczej nie należy liczyć, że sam z siebie przestanie. Nawet jeżeli na chwilę poczujemy ulgę, to można się spodziewać, że ból powróci - i to najczęściej ze zdwojoną siłą. Żeby wyrównać swoje szanse w tej walce, należy dobrze poznać wroga - czyli ból. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny bólu zębów i co robić, by uniknąć tego przykrego doświadczenia. 

Próchnica - najczęstsza przyczyna bólu zęba

Najczęściej występującym schorzeniem zębów i jednocześnie najczęstszą przyczyną bólu. Dlaczego nasze zęby są niszczone przez próchnicę? Powodem występowania próchnicy jest bardzo często demineralizacja szkliwa na skutek działania bakterii, a także cukrów. To jak szybko rozwija się próchnica zależy od bardzo wielu czynników. Istotnym czynnikiem jest nasz naturalna podatność na działanie próchnicy - po prostu niektórzy z nas mają mocniejsze, a niektórzy bardziej delikatne zęby. Oczywiście nie bez znaczenia jest także pielęgnacja zębów. Systematyczne dbanie o zęby zdecydowanie zmniejsza rozwój próchnicy. Powróćmy do bólu zęba wywołanego przez próchnicę. Na pierwszym etapie choroba zajmuje twarde tkanki zęba. Jeżeli próchnica nie zostanie w porę wyleczona, wówczas proces rozwija się i zajmuje miazgę zęba. Wówczas występują powikłania w postaci stanu zapalnego. Wtedy najczęściej występuje ból zęba. Drobną próchnicę może wyleczyć stomatolog, usuwając zmiany i stosując wypełnienie. Jeżeli stan zapalny jest poważny, wówczas może być konieczne leczenie kanałowe, a w najgorszym przypadku wyrwanie zęba. 

Kamień nazębny doprowadzający do bólu zęba

Czasem ból zęba ma swoją przyczynę w kamieniu nazębnym. Kamień nazębny powstaje na powierzchni zęba z osadu nazębnego. A czym jest osad nazębny? Powstaje ona po każdym posiłku, przez osadzające się na zębach resztki jedzenia. Jeżeli w ciągu kilkunastu godzin osad nie zostanie usunięty z powierzchni zębów, wówczas przemieni się w trwalszą formę, czyli kamień nazębny, który można usunąć już tylko w gabinecie stomatologicznym. Wbrew popularnej opinii, osad nazębny nie tylko ma wpływ na estetykę naszych zębów, ale również na ich zdrowie. Zbyt długo zalegający kamień nazębny może być bezpośrednią przyczyną chorób dziąseł, w tym bolesnych stanów zapalnych. Jak się okazuje, duża część dolegliwości związanych z bólem zęba ma związek nie z chorobami zębów, lecz dziąseł. Jednak zwykle ból jest tak dotkliwy i promieniujący, że trudno stwierdzić, który z zębów jest jego źródłem, a co dopiero rozpoznać czy przyczyną jest stan zapalny zęba, czy dziąsła. Nadmierny kamień nazębny może przyczyniać się do zaniku kości wokół zęba, a nawet wypadania zębów! 

Jak temu zaradzić? Sposób jest bardzo prosty - w tym przypadku kluczowa jest higiena jamy ustnej. Powstawanie osadu i kamienia nazębnego można zminimalizować regularnie szorując zęby. Najlepiej do tego celu użyć pasty z naturalnymi składnikami. Często takie składniki mają właściwości antybakteryjne i pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Doskonale do codziennej, bezpiecznej pielęgnacji sprawdzą się pasty marki My Magic Mud. Jedną z ciekawszych propozycji jest pasta do zębów My Magic Mud z cynamonem. Nie zawiera ona fluoru, więc możemy stosować ją równocześnie z innymi preparatami, które mają fluor w swoim składzie, bez ryzyka, że przekroczymy dozwoloną ilość tej substancji. Warto też zauważyć, że pasta ta nie zawiera GMO, SLS i gliceryny. Jest w pełni bezpieczna i można ją stosować codziennie. Idealne połączenie glinki ebonitowej i oleju kokosowego sprawiają, że czyszcząc zęby pastą My Magic Muddelikatnie je wybielacie i polerujecie pozbywając się płytki nazębnej. To doskonały sposób, by zadbać właściwie o zdrowie swoich zębów.

Ból zębów i ich nadwrażliwość

Istnieje także szczególny rodzaj bólu zębów, wywołany przez ich nadwrażliwość. Pojawia się zwykle w momencie, gdy zjemy coś bardzo zimnego lub gorącego. Czasem może mieć postać bardzo nieprzyjemnego i powodującego dyskomfort uczucia, a w niektórych przypadkach, przeszywającego bólu. Na nadwrażliwość zębów cierpią osoby, które mają problem ze szkliwem. Przyczyn może być wiele: wady zgryzu, stosowanie nieodpowiednich produktów, bruksizm, nadmierne spożywanie cytrusów i innych produktów zawierających kwasy, obgryzanie paznokci, ołówków itp. Szkliwo stanowi naturalną osłonę zęba. W momencie, gdy je uszkodzimy, ochrona ta zostaje przerwana i nasze zęby stają się niezwykle wrażliwe. 

Jeżeli zauważasz u siebie pierwsze oznaki nadwrażliwości zębów, koniecznie zweryfikuj swój sposób czyszczenia zębów. Zacznij od kontroli szczoteczki - być może ma zbyt twarde włosie albo jest już zbyt zużyta i wygięte włosie rysuje szkliwo i kaleczy dziąsła. Warto wybrać miękką szczoteczkę i doszkolić się w technice szczotkowania - to właśnie technika, a nie siła tarcia odpowiada za skuteczność mycia zębów. Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią pastę do zębów, najlepiej taką przeznaczoną do zębów z nadwrażliwością. Szczególnie polecamy pastę Hello Sensitive Relief Fluoride. Dzięki specjalnej formule w pełni wzmacnia osłabione szkliwo, dostarczając zębom fluoru i potrzebnych minerałów. Pasta ta nie zawiera konserwantów, a szkodliwe substancje słodzące zastąpiono bezpiecznym ksylitolem. Możesz zatem stosować ją w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, bez żadnych obaw. 


Jak zapobiegać bólowi zębów?

Jak mówi popularne powiedzenie - lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie w przypadku bólu zębów, ponieważ wiąże się on często z poważnymi stanami chorobowymi i koniecznością interwencji stomatologa. Najprostszym sposobem na uniknięcie bólu zębów jest dbanie o codzienną higienę jamy ustnej. Ważne jest systematyczne szczotkowanie zębów - koniecznie używaj do tego odpowiednio dobranej szczoteczki do zębów i pasty. Nitkowanie i płukanie zębów również jest na liście obowiązkowych zabiegów. Koniecznie odwiedzaj raz na pół roku gabinet stomatologiczny, aby móc w porę wyleczyć zmiany próchnicowe. Dbałość o zęby zaowocuje pięknym i zdrowym uśmiechem!