Jak usunąć kamień z zębów w domu?

Autor:          0 Komentarzy
Jak usunąć kamień z zębów w domu?

Kamień nazębny to zjawisko, z którym choć raz musiał sobie poradzić każdy z nas. Osadza się na naszych zębach, wygląda nieestetycznie, a dodatkowo może powodować gromadzenie się bakterii, a tym samym powstawanie ubytków na zębach i psucie się zębów. Jak więc walczyć z kamieniem nazębnym i czy od razu trzeba udać się z nim do dentysty, czy może jednak można go wyeliminować domowymi sposobami?

Czym jest kamień nazębny?


Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która zalega na zębach na skutek niewłaściwej, niedostatecznej higieny jamy ustnej. Płytka nazębna zaczyna się krystalizować około kilkunastu godzin po ostatnim umyciu zębów - dlatego tak ważnym jest, by myć je regularnie i by regularnie ścierać ją z powierzchni zębów. Sam kamień składa się z naszej śliny, resztek pokarmu, bakterii próchnicotwórczych oraz ze związków fosforu, wapnia oraz białka. Początkowo kamień nazębny jest jedynie nieco ciemniejszy niż same zęby - po kontakcie z kawą, herbatą czy innymi barwiącymi napojami lub jedzeniem, zdecydowanie ciemnieje. Kamień odkłada się tam, gdzie niedokładnie docieramy z myciem zębów - czasem nie udaje się to, zarówno szczotkując zęby szczoteczką manualną jak i elektryczną. Z kamieniem mamy najczęściej do czynienia tuż przy dziąsłach, w przestrzeniach międzyzębowych oraz po stronie językowej dolnego łuku zębowego.


Kamień nazębny dotyczy każdego z nas i u każdego może się on wytworzyć. Co ciekawe - kamień nazębny może powstać także na protezach! Bardziej narażone na powstawanie kamienia nazębnego są osoby spożywające duże ilości węglowodanów, które zagęszczają ślinę. Powstaje on także znacznie szybciej u osób palących papierosy.

Czy da się usunąć kamień nazębny w domu?


Odpowiedź brzmi: tak, o ile kamień ten będzie odpowiednio "świeży" i dający się jeszcze wyeliminować domowymi sposobami. W profilaktyce kamienia nazębnego najważniejsze jest regularne, bardzo dokładne szczotkowanie zębów. Wykorzystać do tego celu można nasze pasty wybielające, które posiadają odpowiednią formułę, bardzo dobrze radzącą sobie z osadami, w tym z nieskrystalizowanym jeszcze kamieniem nazębnym. Ważna jest także szczoteczka - powinna być co najmniej średnia, czasem można użyć także tej o twardym włosiu. Dobra pasta oraz nić dentystyczna to nasi sprzymierzeńcy w profilaktyce kamienia nazębnego.


Dobrym sposobem na eliminację kamienia jest także stosowanie pasków wybielających. Nie dość, iż możemy sobie dzięki nim wybielić zęby o kilka tonów, to pozwalają one także skutecznie rozpuszczać osady i płytkę nazębną, która pojawia się przy dziąsłach i na pozostałej powierzchni zębów.
Pamiętać trzeba, iż kamień nazębny należy usuwać regularnie i to nie tylko ze względów estetycznych. Otóż zalegający na zębach kamień może także powodować nieprzyjemny zapach z ust, a ostatecznie prowadzić także do powstania schorzeń takich jak zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, próchnica, paradontoza i inne. Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne ścieranie osadów i płytki nazębnej jest koniecznością, jeśli chcesz się cieszyć pięknym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem.

Podziel się: