Bambusowa szczoteczka do zębów - zalety, wady, cechy

Autor:          0 Komentarzy
Bambusowa szczoteczka do zębów - zalety, wady, cechy

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa konkurencyjna wobec klasycznej plastikowej szczoteczka do zębów z bambusa. Można ją dostać w specjalistycznych sklepach, ale nawet w marketach i sklepikach położonych blisko domu. Jakim cechom niepozorna szczoteczka z bambusa zawdzięcza tak łatwą dostępność? Dlaczego całe rodziny "przesiadają się" na szczoteczki do zębów bambusowe i nigdy nie wracają do plastikowych? Poznaj ich tajemnicę!

Bambusowe szczoteczki do zębów i ich zalety

Chociaż szczoteczki do zębów bambusowe są już powszechnie znane i używane przez wiele osób, nadal traktuje się je jako nowość i nie każdy ma świadomość ogromu ich zalet. A jest się o czym dowiadywać! Weźmy chociażby sam materiał, z którego zostały wykonane. Pojedyncza szczoteczka z bambusa ma korpus złożony w stu procentach z drzewa bambusowego. Drzewo to - oraz pozyskiwane z niego drewno - odznaczają się naturalnymi właściwościami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi. To sprawia, że bambusowe szczoteczki do zębów same w sobie pomagają zredukować ilość bakterii występujących w jamie ustnej. Ponadto sprzyjają walce z próchnicą czy zapaleniem dziąseł.

Szczoteczka z bambusa wykonana została z drewna wyróżniającego się wysoką trwałością. Jest przyjemna w dotyku, a dzięki nowoczesnemu designowi ergonomiczna - dobrze leży w dłoni, także dziecięcej. Wpadnie w oko miłośnikom estetycznych produktów. Jest skromna i minimalistyczna, ale elegancka, nowoczesna.

Tak samo jak plastikowe, szczoteczki do zębów z bambusa mają różne stopnie twardości, długości włosia i wykończenia włosia (proste/faliste). Natomiast przeciwnie do plastikowych nie zawierają szkodliwych substancji BPA (Bisfenolu A), dzięki czemu po pierwsze są łagodne, nie podrażniają dziąseł ani nie rysują szkliwa, po drugie zaś nie podnoszą ryzyka zachowania na nowotwory, cukrzycę, niepłodność, otyłość i inne choroby oraz dolegliwości wywoływane przez BPA.

Poznaj przykładowe zalety, jakie mają bambusowe szczotki do zębów z włosiem nylonowym i węglowym. To wyjątkowe modele, w których do tradycyjnego włosia nylonowego dodano włosie nasycone węglem drzewnym, świetnie radzące sobie z eliminowaniem bakterii z jamy ustnej.

Bambusowa szczoteczka do zębów - zalety dla dzieci

Warto wiedzieć, że bambusowe szczoteczki do zębów występują zarówno w wersjach dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są idealne dla najmłodszych członków rodziny chociażby z uwagi na miękkie włosie i delikatniejsze względem szczoteczki plastikowej usuwanie zanieczyszczeń. Wybierając bambusowe szczotki do zębów dla dzieci, należy zwrócić uwagę na rodzaj włosia i postawić na to miększe.

Dziecięca bambusowa szczoteczka do zębów zazwyczaj odznacza się certyfikatem, np. KidZone. Przechodzi atesty dzięki temu, że: delikatnie czyści zęby, nie drażni dziąseł, jest bezpieczna dla szkliwa, z uwagi na właściwości bambusa hamuje rozwój bakterii. Zobacz, jakie cechy mają i jak prezentują się popularne bambusowe szczoteczki do zębów dla dzieci marki Wowe.

Jakie wady ma szczoteczka z bambusa?

W zależności od producenta szczoteczka do zębów bambusowa może być droższa od plastikowej, chociaż nie stanowi to reguły. Mimo iż dla wielu osób prosty i minimalistyczny design akcesoriów jest zaletą - wręcz jedną z największych! - znajdą się i tacy ludzie, którzy preferują bardziej urozmaicony wygląd szczoteczek plastikowych. Typowa szczotka do zębów bambusowa może wydać się brzydsza chociażby małym dzieciom oczekującym na trzonie postaci z bajek i festiwalu kolorów.

Jak przekonasz się z dalszej części artykułu, o bambusowe szczoteczki do zębów trzeba dbać nieco bardziej niż o klasyczne plastikowe - to również możne zostać potraktowane jako wada. Jeśli szczoteczka należy do dziecka, trzeba każdorazowo sprawdzać, czy maluch po umyciu zębów dokładnie ją osuszył i umieścił z daleka od źródła wody.

Ekologia vs. szczoteczka do zębów bambusowa

Niewątpliwie jedną z największych zalet, jakimi odznaczają się bambusowe szczoteczki do zębów, jest proekologiczność. Są to jedyne szczotki do zębów wykonane w stu procentach z biodegradowalnych materiałów: włókna bambusowego, węglowego, nylonowego. Również opakowania, w których się znajdują, są biodegradowalne. Niektóre nawet pochodzą z recyklingu. To tworzy przepaść ekologiczną dzielącą szczoteczki do zębów z bambusa i odpowiedniki z plastiku. Podczas gdy te pierwsze rozkładają się w przeciągu trzech lat, te drugie zalegają w naturalnym środowisku średnio... pięćset lat!

Szczoteczka z bambusa wytwarzana jest z drzewa bambusowego, którego hodowla nie wymaga używania sztucznych nawozów ani pestycydów. Ponadto bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie - trzykrotnie wyprzedza najszybciej rosnące drzewo (tutaj bowiem warto zaznaczyć, że bambus gatunkowo nie jest drzewem). Stanowi wdzięczny materiał do pozyskiwania przedmiotów codziennego użytku.

Weganizm vs. bambusowe szczotki do zębów

Ekologiczna bambusowa szczoteczka do zębów to także propozycja dla wegan. Nawet model z barwionym włosiem nie zawiera żadnych elementów pochodzenia zwierzęcego. Poza tym szczoteczki do zębów bambusowe nie są testowane na zwierzętach. W procesie ich wytwarzania w ogóle nie uczestniczą zwierzęta.

Szczoteczki do zębów z bambusa - zalecenia użytkowania

Ze względu na materiał wykonania trzonu bambusowa szczoteczka do zębów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim po umyciu zębów nie powinno się jej zostawiać mokrej. Wystarczy wytrzeć ją ręcznikiem i postawić w suchym, przewiewnym miejscu. W przeciwnym razie szczoteczka z bambusa może wchłonąć wodę i trwale spuchnąć. Czym innym jest natomiast zmiana koloru bambusowego trzonu - to zjawisko normalne.

W związku z powyższym faktem szczoteczki do zębów bambusowe nie powinny stać w tradycyjnym kubeczku obok zlewu z innymi szczoteczkami. Tym bardziej nie mogą zostawać w kałuży powstałej podczas mycia zębów. Jeśli bambusowa szczoteczka do zębów należy do dziecka, po wyjściu malucha z łazienki sprawdź, czy odpowiednio ją zabezpieczył.

Jeżeli będziesz właściwie dbał o rodzinne szczoteczki do zębów z bambusa, posłużą Ci tak samo długo, jak klasyczne modele z plastiku - trzeba je wymieniać raz na kwartał. Kiedy już się zużyją, szczoteczki do zębów bambusowe można w całości wyrzucić do kosza na odpady bio lub przydomowego kompostownika.

Podziel się: