Wybielanie zębów krok po kroku

Autor:          0 Komentarzy
Wybielanie zębów krok po kroku

Piękny, biały uśmiech odejmuje lat i sprawia, że wygląda się promiennie. Rozmaite produkty spożywcze oraz używki powodują jednak powstawanie osadów i żółknięcie zębów, a takie przebarwienia bardzo trudno jest usunąć codziennym szczotkowaniem zębów. U niektórych osób żółtawy kolor zębiny jest natomiast uwarunkowany genetycznie – we wszystkich przypadkach pomocne będzie wybielanie.

Paski do wybielania zębów do stosowania w domu to doskonała alternatywa dla drogich wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jeśli zastanawiasz się, jak wybielać zęby samodzielnie za pomocą popularnych pasków wybielających, poniżej znajdziesz cenne informacje na ten temat.

Jak wybielać zęby we własnym domu?

Mimo, że wybielanie zębów w domu może wykonać każdy i produkty do tego przeznaczone są łatwo dostępne, nie oznacza to, że nie należy odpowiednio przygotować się do zabiegu.

Pozbądź się kamienia

Przed użyciem pasków do wybielania zębów dobrze jest umówić się na wizytę do dentysty i pozbyć się kamienia nazębnego z powierzchni zębów i przestrzeni między zębowych – w ten sposób będziesz mieć pewność, że preparat wybielający dotrze równomierne do wszystkich zakamarków. Wyszczotkuj zęby przed rozpoczęciem wybielania tylko wtedy, gdy jasno zaleca to producent – w przypadku niektórych produktów jest to niewskazane.

Nałóż paski wybielające

Postępując zawsze zgodnie z instrukcją producenta, umieszczając paski wybielające na zębach. Najczęściej należy przykleić wilgotną stronę pasków do łuków zębowych, zaczynając od zębów tylnich, kierując się ku przednim.

Kilka zasad podczas noszenia pasków

W trakcie noszenia pasków na zębach ograniczaj przełykanie śliny oraz zrezygnuj z jedzenia i picia. Powstrzymaj się również od dotykania ich językiem. Na koniec ostrożnie usuń paski wybielające i wypłucz usta letnią wodą.

Nie wydłużaj czasu wybielania

Pamiętaj – nie należy wydłużać czasy wybielania zębów ponad zakres podany w instrukcji. Nie osiągniesz w ten sposób lepszych efektów, a możesz wręcz spowodować nieodwracalne zniszczenia w szkliwie zębów. Jedna sesja wybielania trwa z reguły od 20 minut do godziny i może być powtarzana maksymalnie 3 razy w ciągu dnia.

Wybielanie zębów w domu to zazwyczaj proces rozłożony na kilka tygodni. Pierwsze efekty możesz zaobserwować już po kilku dniach, ale nie zniechęcaj się delikatnym rezultatem – prawdziwą biel uzyskasz dzięki regularnemu stosowaniu, według instrukcji na opakowaniu. Rozjaśnienie zębów utrzymuje się od kilku miesięcy do roku, zależnie od indywidualnych cech pacjenta oraz stosowanej przez niego diety.

Paski do wybielania zębów – wady i zalety

Paski do wybielania zębów są najczęściej nasączone preparatem z nadtlenkiem wodoru, który stanowi składnik aktywny. Podczas kontaktu z zębami substancja ta wywołuje reakcję, na skutek której zanieczyszczenia i nieestetyczny osad nazębny ulegają rozpuszczeniu. Liczne zalety pasków wybielających sprawiają, że są one niezwykle popularne. Cechuje je przede wszystkim stosunkowo niewielka cena, której towarzyszy wysoka skuteczność – zęby mogą zostać łatwo wybielone aż o kilka tonów.

Jakie wady cechują paski do wybielania zębów? Przede wszystkim, istotne jest tutaj ryzyko nieprawidłowego użycia. Brak udziału profesjonalisty w procesie sprawia, że użytkownik musi samodzielnie wykonać wszystkie etapy instrukcji. Niedbałe naklejenie pasków może sprawić, że zęby zostaną wybielone nierównomiernie. Z kolei stosowanie pasków na zakamienionych zębach spowoduje, że wybielone zostaną przednie części, a krawędzie pokryte kamieniem pozostaną żółtawe.

Kto nie powinien wybielać zębów?

Wiele osób pragnących uzyskać śnieżnobiały uśmiech, decyduje się na samodzielne wybielanie zębów w domu. Jest to na ogół bezpieczna metoda, ale przed skorzystaniem z niej zawsze należy zasięgnąć porady swojego stomatologa – może okazać się, że stan uzębienia nie pozwala na wybielanie. Przed zastosowaniem pasków wybielających, należy zadbać u usunięcie wszelkich ubytków i pozbyć się kamienia nazębnego. Przeciwwskazaniem do stosowania pasków do wybielania zębów jest nadwrażliwość zębów oraz choroby jamy ustnej i dziąseł. Wybielanie zębów w domu nie jest również przeznaczone dla osób poniżej 16. roku życia i kobiet w ciąży.

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, powinieneś wybielić zęby dopiero wtedy, kiedy zostanie on trwale usunięty. Fragmenty zębów zakryte przez części aparatu nie zostaną bowiem wybielone, co spowoduje powstanie nieestetycznych plam na skutek dużych różnic w barwie szkliwa.

Metody poprawiające wynik wybielania

Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić we własnym zakresie, by maksymalne wzmocnić efekt wybielania zębów w domu, to warto zastanowić się nad zastosowaniem tak zwanej białej diety. Polega ona na powstrzymywaniu się od spożywania konkretnych produktów pomiędzy kolejnymi sesjami wybielania – mowa tu o artykułach z tendencją do zabarwiania zębów, czyli o kawie, herbacie, botwinie i burakach czy coca-coli. Specjaliści zalecają również powstrzymanie się od palenia papierosów, które wpływają na żółknięcie zębów.

Paski do wybielania zębów są niezwykle skuteczne i wygodne – w czasie wybielania możesz zająć się obowiązkami domowymi czy obejrzeć ulubiony film. Ogromna popularność tych produktów wśród osób marzących o śnieżnobiałym uśmiechu jest zatem w pełni uzasadniona.

Podziel się: