Pasta wybielająca czy paski? Którą metodę wybrać do wybielenia zębów?

Autor:          0 Komentarzy
Pasta wybielająca czy paski? Którą metodę wybrać do wybielenia zębów?

Przebarwienia zębów powstałe na skutek używek czy stosowanej diety sprawiają, że wiele osób szuka skutecznego sposobu na ich wybielenie. Dwie najchętniej stosowane metody to wybielające paski do zębów oraz pasta wybielająca. Poniżej wyjaśniamy ich działanie oraz porównujemy skuteczność, byś mógł łatwo zdecydować czym wybielać zęby.

Wybielające paski do zębów czy pasta wybielająca do produkty łatwo dostępne w każdej drogerii. Mimo to, podczas użytkowania nie należy zapominać o postępowaniu ściśle według instrukcji, ponieważ nieumiejętne stosowanie tych produktów może prowadzić do trwałego uszkodzenia szkliwa czy powstania nieestetycznych plam. Pamiętaj również, że przed użyciem należy odwiedzić gabinet stomatologiczny – lekarz dentysta stwierdzi, czy istnieją w Twoim przypadku jakiekolwiek przeciwwskazania do wybielania zębów.

Czym wybielać zęby? Rodzaje past wybielających

Najłatwiejsze do stosowania w celu rozjaśnienia zębów są pasty wybielające. Ogólny podział tego typu produktów jest następujący:

  • - Pasty o działaniu ściernym – zawierają składniki polerujące, takie jak krzemionka, proszek perłowy czy aktywny węgiel, które na drodze mechanicznej usuwają z powierzchni zębów osady i przebarwienia.
  • - Pasty enzymatyczne – specjalnie opracowana formuła tych past powoduje chemiczne rozpuszczenie przebarwień. Często stosowanymi składnikami aktywnymi są w tym przypadku enzymy z papai, ananasa czy wyciągi z cytryny.
  • - Pasty wybielające z nadtlenkami – ten rodzaj past wybielających działa nie tylko na powierzchni zębów, ale również wnika głębiej, zmieniając kolor wewnętrznych struktur. Ten rodzaj wybielania nie jest polecany osobom z nadwrażliwością zębów.

Pasta wybielająca z czarnym węglem

Ogromną popularnością od kilku lat cieszą się wspomniane wyżej wybielające pasty do zębów z formułą opartą na węglu aktywnym – stąd ich charakterystyczna, czarna barwa. Oprócz głównego składnika, wiele z nich zawiera dodatki w postaci ekstraktów z roślin, mentolu, ksylitolu czy oleju kokosowego.

Działanie pasty z czarnym węglem w dużej mierze polega na mechanicznym ścieraniu. Produkty tego typu powinny zawierać informację o współczynnikach ścieralności – REA określa ścieralność dla szkliwa, a RDA dla zębiny. Im wyższe ich wartości, tym lepsze właściwości wybielające pasty, ale tym samym łatwej o podrażnienia. Jeśli Twoje zęby cechuje wysoka wrażliwość, wybierz pastę o niższych współczynnikach (REA o wartości 2 lub 3, a RDA do 40) – osiągnięcie efektu zajmie Ci więcej czasu, ale proces będzie bezpieczny.

Składniki i właściwości pasty wybielającej z węglem aktywnym

Pasta wybielająca z węglem to produkt oparty na naturalnych składnikach, który oprócz rozjaśniania przebarwień, pielęgnuje zęby i odświeża oddech. Wśród jej zalet wymienia się także ochronę przed szkodliwymi bakteriami oraz zapobieganie powstawaniu próchnicy. W przeciwieństwie do pasków wybielających, mogą ją stosować osoby z nadwrażliwością zębów. Delikatna formuła oznacza jednak nieco słabsze efekty wybielania. Możesz skutecznie rozjaśnić przebarwienia, ale jeśli pragniesz wybielić głębsze struktury zęba lub rozjaśnić martwy, lepiej zdecydować się na wybielające paski do zębów.

Wielu konsumentów od razu zauważa, że pasta wybielająca bardzo słabo się pieni. Wynika to z jej naturalnej formuły bez dodatku SLS, czyli detergentu odpowiedzialnego za tworzenie piany. Brak pienienia podczas mycia zębów nie oznacza jednak mniej skutecznego czyszczenia, a do tej cechy produktu łatwo się przyzwyczaić już po kilku myciach. Mimo, że pasta wybielająca wygląda jak tradycyjna pasta do mycia zębów, to nie powinno się jej stosować codziennie – nie stanowi ona zamiennika zwykłej pasty. Specjaliści zalecają też, by podczas mycia zębów takim produktem, nie używać zbyt ciepłej wody.

Wybielające paski do zębów

Dla osób potrzebujących silnego wybielenia zębów, które jednak nie mogą pozwolić sobie na drogie, profesjonalne zabiegi, najbardziej polecanym produktem są wspomniane wyżej wybielające paski do zębów. Skład zawartego na nich preparatu jest bardzo zbliżony do tego wykorzystywanego w gabinetach stomatologicznych, ale cechuje się niższym stężeniem nadtlenku wodoru. Niektóre produkty tego typu dostępne na rynku, pozwalają na rozjaśnienie nawet o kilkanaście tonów. Należy pamiętać, że korzystanie z pasków wybielających wymaga poświęcenia kilkunastu minut każdego dnia, przez cały czas trwania kuracji.

Czym wybielać zęby?

Jeśli Twoje zęby mają naturalnie jasny odcień, a Twoim problemem są przebarwienia na szkliwie, wystarczająca może okazać się pasta wybielająca ścierna lub enzymatyczna. Pasty z nadtlenkami dają natomiast szansę na rozjaśnienie wewnętrznych struktur zęba. Wybielające paski do zębów to z kolei metoda pozwalająca na szybsze osiągnięcie bardziej spektakularnych efektów – rozjaśnienie nawet w zakresie 5 tonów, widoczne jest już po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Paski wybielające to wysoce skuteczna metoda na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Ten zabieg można wykonać samodzielnie, a jednocześnie spośród produktów użytku domowego, jest on najbardziej zbliżony do profesjonalnego wybielania w gabinecie stomatologicznym.

Podziel się: