Jak zadbać o zęby? Sprawdzone sposoby na wzmocnienie szkliwa zębów

Autor:          0 Komentarzy
Jak zadbać o zęby? Sprawdzone sposoby na wzmocnienie szkliwa zębów

Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia, zdrowia i powód do szerokiego uśmiechu. Jednak o to by nasz uśmiech był biały, a zęby zdrowe musimy troszczyć się każdego dnia. Jednym z częstszych problemów, z którymi borykają się dzieci, młodzież i dorośli, jest nadwrażliwość zębów. Przyczyn uszkodzenia szkliwa może być wiele — często są one związane z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Dlatego warto każdego dnia troszczyć się o swoje zęby, a można robić to na wiele sposobów: korzystać ze sprawdzonych i specjalistycznych past do zębów, dostarczać zębom cennych witamin i minerałów, by wzmocnić szkliwo i przyczynić się do odbudowy powierzchni zębów. Remineralizacja zębów realizowana na wiele sposobów pozwala na odbudowanie i wzmocnienie szkliwa.

Zdrowie i higiena jamy ustnej

Czy wiesz, że próchnica jest chorobą zakaźną? Próchnica, czyli jedna najczęściej występujących chorób zębów, wywoływana jest przez bakterie Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus, Lactobacillus acidophilus. Przenoszone są głównie za pośrednictwem śliny. Co zatem z popularną opinią, głoszącą, że przyczyną próchnicy jest spożywanie cukru? Choć cukier nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla zębów, to stanowi on doskonałą pożywkę dla bakterii. W tak sprzyjającym środowisku bakterie szybciej namnażają się — szczególnie gdy do tego wszystkiego nie dbamy najlepiej o higienę jamy ustnej. Szacuje się, że bakterie powodujące próchnicę mogą być obecne w jamach ustnych ponad 80% dorosłych osób. Niebezpieczne bakterie przenoszone są głównie poprzez ślinę. Dzieci zarażają się próchnicą najczęściej od swoich rodziców - wystarczy, że rodzic skosztuje potrawy malucha tym samym sztućcem, napije się z tej samej butelki czy kubka. W podobnym wieku próchnica rozprzestrzenia się wśród starszych dzieci — ile razy w dzieciństwie zdarzyło Ci się pić z jednej butelki "na współę"? Bakterie przekazujemy sobie również podczas pocałunków, lub używając tych samych naczyń i sztućców. To najszybszy krok do rozwoju próchnicy, a także chorób dziąseł. Żeby tego uniknąć, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych — produkty o wysokiej zawartości cukru zamień na takie, które będą bogatym źródłem minerałów i witamin. Ważne jest też regularne szczotkowanie zębów, dwa razy dziennie, a także stosowanie specjalistycznych past do zębów, nici dentystycznych i płynów do płukania.

W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzi się wybielająca pasta do zębów Wintergreen z aktywnym węglem. Dla osób skarżących się na nadwrażliwość zębów zalecana jest delikatnie wybielająca pasta do zębów Hello, która wzmacnia szkliwo. Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzi, się głębokooczyszczająca pasta do zębów Crest Pro Health Detoxify, która łączy w sobie działanie pasty i płynu do płukania jamy ustnej. Pianka, która wytwarza się podczas szczotkowania, dociera do trudnodostępnych przestrzeni między zębami, usuwając resztki jedzenia, a także płytkę nazębną. Pasta do zębów wrażliwych Hello Sensitive Relief Fluoride wzmacnia zęby przed próchnicą, dostarczając im odpowiedniej dawki fluoru. Pamiętaj, by przed stosowaniem preparatów zawierających fluor skonsultować się ze stomatologiem.

Wzmacnianie szkliwa zębów na co dzień

Żeby zminimalizować rozwój chorób jamy ustnej, warto zadbać o usunięcie płytki nazębnej, która sprzyja powstawaniu próchnicy, a także innych chorób przyzębia. W tym celu przydatne będą paski wybielające Crest, które umożliwiają skuteczne wybielanie bez konieczności wizyty u stomatologa. Paski wybielające Crest Whitestrips Noticeably White są niezwykle wygodne w stosowaniu — wystarczy krok po kroku stosować się do załączonej instrukcji. Dla osób, które zmagają się z licznymi przebarwieniami i nieestetycznymi plamkami na zębach stworzono paski wybielające Crest 3D Whitestrips Glamorous White. Skutecznie usuwają kamień nazębny i jednocześnie ich stosowanie jest bezpieczne dla szkliwa.

Demineralizacja a remineralizacja zębów

Szkliwo jest jedną z najtwardszych tkanek ludzkich pokrywających zęby. Jednak gdy wraz z dietą dostarczamy do organizmu duże ilości soli, cukrów i tłuszczów, szkliwo ulega powolnemu osłabieniu. W związku z tym stosowana przez nas pasta do zębów powinna w skuteczny sposób wzmocnić zęby przed destrukcyjnym działaniem bakterii. W wyniku demineralizacji dochodzi do pozbawienia szkliwa cennego fluoru, wapnia i magnezu, których odpowiednia ilość może zostać przywrócona za pomocą remineralizacji szkliwa.

Remineralizacja szkliwa a nadwrażliwość zębów

Najczęstszym objawem nadwrażliwości zębów jest nieprzyjemne uczucie, dyskomfort, a nawet ból podczas jedzenia i picia gorących i zimnych produktów. Jeżeli te objawy są Ci doskonale znane, koniecznie udaj się do stomatologa, a także wybierz produkty do pielęgnacji jamy ustnej o delikatnej formule. Nadwrażliwość zębów może być związana z naturalną kondycją szkliwa, dlatego też należy wybrać pastę zawierająca minerały i wyciąg z ziół, które wzmocnią szkliwo, zmniejszą nadwrażliwość i zminimalizują stan zapalny. Produktem będącym alternatywą do pasty jest proszek do wybielania zębów My Magic Mud, który zawiera miętę pieprzową, glinkę bentonitową wapnia i węgiel aktywowany. Codzienna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona o płyn do płukania i nić dentystyczną, produkty te pomogą pozbyć się resztek jedzenia ze szczelin międzyzębowych. Sama pasta do zębów nie wystarczy! Koniecznie zaopatrz się w płyny do płukania jamy ustnej o delikatnym składzie, stworzone z myślą o osobach cierpiących na nadwrażliwość zębów.

Odbudowa szkliwa — zastosuj odpowiednią dietę

W procesie remineralizacji szkliwa kluczowa jest odpowiednia dieta. To właśnie ze składników codziennych posiłków dostarczane są do organizmu minerały, które wzmacniają szkliwo zębów. Jeżeli chcesz wspomóc remineralizację szkliwa wprowadź niezbędne zmiany w swojej diecie. Bezwzględnie usuń z jadłospisu produkty o wysokiej zawartości cukru. Zadbaj o to, by w posiłkach znalazły się produkty bogate w:

  • wapń
  • fosfor
  • magnez
  • potas
  • cynk

Komponując dietę wzmacniającą szkliwo zębów, warto umieścić w niej orzechy — szczególnie migdały i sezam, które są bogatym źródłem wapnia. Bardzo ważne jest też spożywanie nabiału. Wysoka zawartość wapnia, a także pH odpowiednie dla jamy ustnej sprzyjają wzmocnieniu szkliwa zębów. Warto wiedzieć, że biała dieta, która bogata jest w nabiał i jasne, delikatne pH zalecana jest także przez kilka tygodni po wybielaniu zębów.

Podziel się: