Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny i walka z halitozą

Autor:          0 Komentarzy
Nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny i walka z halitozą

Śnieżnobiały uśmiech dodaje nam pewności siebie – jest on przecież jedną z naszych wizytówek. Tę pewność siebie może nam jednak odebrać nieprzyjemny zapach z ust, który jest krępującym i dość powszechnym problemem. Przyczyn przykrego zapachu z ust jest wiele, choć najczęściej tkwią one w niedostatecznej higienie jamy ustnej. Poznaj przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust i dowiedz się, jak z nim walczyć.

Nieprzyjemny zapach z ust a higiena jamy ustnej

Spośród wszystkich przyczyn przykrego zapachu z ust, najczęściej diagnozowaną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zaspani rano i zmęczeni wieczorem, dość często zęby myjemy niedostatecznie długo i niedokładnie. Pomijamy przy tym także tak ważne elementy higieny jamy ustnej, jak ich nitkowanie, płukanie specjalistyczną płukanką czy irygacja.

Jeśli zdarza nam się to sporadycznie, szybko odrobimy zaległości w dokładnym szczotkowaniu zębów i czyszczeniu całej jamy ustnej. Jednak częste opuszczanie ważnych elementów higienizacji prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej, która szybko przekształca się w kamień nazębny. W nim rozwijają się beztlenowe bakterie, które produkując toksyny, prowadzą do cofania się dziąseł i powstawania w ich obrębie stanu zapalnego. „Przy okazji” toksyny te wydzielają lotne związki siarki, które są bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Sytuacja staje się jeszcze poważniejsza, gdy w natłoku codziennych obowiązków zapominamy o kontroli u stomatologa, który przy okazji może wykonać piaskowanie i skalling, usuwając osady i kamień z zębów.

Ponadto przykry zapach pojawia się również w przypadku próchnicy, a szczególnie nieprzyjemny zapach z ust odczuwalny jest, gdy tworzą się zgorzele lub wydzielina ropna zbiera się pod dziąsłami. To bardzo bolesne problemy w obrębie jamy ustnej, z którymi bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Mycie zębów – jak robić to dobrze?

W utrzymaniu jamy ustnej w zdrowiu pomocne będzie sięgnięcie po szczoteczkę soniczną, która najskuteczniej pozbywa się osadu i resztek pokarmowych. Przed każdym szczotkowaniem należy także nitkować przestrzenie międzyzębowe, a dodatkowo warto także wdrożyć irygację zębów. Irygator do zębów nie może zastąpić nam nimi dentystycznej, irygacja jamy ustnej jest jednak doskonałym uzupełnieniem higienizacji – szczególnie, jeśli zmagamy się z problemami i chorobami w obrębie zębów i dziąseł. Pamiętać należy również o szczotkowaniu powierzchni języka – możemy to robić zwykłą szczoteczką lub specjalną szczoteczką do języka.

Dobrą metodą jest używanie podczas mycia timera do mycia zębów, które najczęściej dostępne są w postaci klepsydr, odmierzających 3 minuty. Mając problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust, warto także zwiększyć częstotliwość mycia zębów z dwóch do trzech dziennie. W ciągu dnia można także płukać usta płukanką. Niezbędne są też systematyczne wizyty u stomatologa, który skontroluje zęby, dziąsła i wykonana konieczne zabiegi z zakresu profesjonalnej higienizacji jamy ustnej.

Aparat ortodontyczny a przykry zapach z ust

Na nieprzyjemny zapach z ust mogą uskarżać się także osoby, noszące aparat ortodontyczny. Osoby te w sposób szczególny muszą dbać o higienę jamy ustnej, myjąc i płucząc zęby po każdym posiłku. Zdarza się, że przykry zapach jest konsekwencją źle dobranego i niepasujące aparatu ortodontycznego, dlatego w przypadku zauważenia podobnego problemu, koniecznie należy skonsultować go z lekarzem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku protez – odpowiednie ich czyszczenie i oczywiście właściwe dopasowanie powinny pozwolić uniknąć krepujących dolegliwości.

Nieprzyjemny zapach z ust a dieta

Nieprzyjemny zapach z ust jest też często efektem diety, opartej w dużym stopniu na mięsie. Jeśli znajduje się w niej także cebula i czosnek, zapach z ust staje się wyjątkowo intensywny. Warto ograniczyć spożywanie mięsa, choć nie trzeba z niego całkowicie rezygnować. Ponadto przyczynkiem do brzydkiego zapachu z ust może być też duża ilość białka w diecie – również tego, pochodzącego z roślin. Czynnikiem, powodującym przykry zapach, jest także objadanie się. Zbyt duża ilość treści pokarmowa zalega w żołądku, gdzie się fermentuje, a w przepełnionym żołądku znajduje się zwiększona ilość kwasu żołądkowego, który nierzadko się cofa (refluks). Zmniejszenie objętości posiłków oraz bazowanie na lekkostrawnych produktach przyniesie ulgę, zmniejszy ryzyko choroby wrzodowej, a także pomoże nam zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust.

Nieprzyjemny zapach z ust – objaw wielu chorób

Przykry zapach może także zdradzać najróżniejsze choroby. W pierwszej kolejności, po wykluczeniu problemów stomatologicznych, o pomoc należy poprosić laryngologa. Nasza dolegliwość może bowiem wynikać z chorych migdałków lub stanów zapalnych błony śluzowej. Ponadto nieprzyjemny zapach z ust bywa objawem zapalenia dróg oddechowych, w tych przewlekłego zapalenia oskrzeli i płuc, które rozwijają się powoli i z którymi pacjenci zgłaszają się po wielu tygodniach do lekarza.

Wstydliwy problem może także zdradzać choroby układu pokarmowego – wspomniany wcześniej refluks, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, niekiedy grzybicy narządów wewnętrznych. Nieprzyjemny zapach z ust bywa też oznaką chorej wątroby, chorych nerek lub cukrzycy. Zdarza się również, że nieładny zapach to skutek uboczny gruźlicy, ropni, a nawet guzów.

Nieprzyjemny ust pojawić się może także u osób, które zażywają niektóre leki (np. obniżające ciśnienie) oraz u osób uskarżających się na częstą suchość w ustach. Zbyt małe ilości śliny to również częsta przyczyna nieświeżego oddechu – może to wynikać ze zmian hormonalnych (ciąża, menopauza) lub innej choroby, dlatego z tą dolegliwością również należy zgłosić się do lekarza.

Prawidłowa higiena jamy ustnej w większości przypadków pomoże nam pozbyć się przykrego zapachu z ust. Jeśli jednak problem nie ustępuje, przypadłość tę powinniśmy skonsultować z lekarzem, by znaleźć jej źródło i skutecznie je zwalczyć.

Podziel się: