Irygator wodny do zębów – jak z niego korzystać i dlaczego warto to robić?

Autor:          0 Komentarzy
Irygator wodny do zębów – jak z niego korzystać i dlaczego warto to robić?

Prawidłowa higiena jamy ustnej opiera się o co najmniej trzy elementy: niktowanie przestrzeni międzyzębowych, dokładne mycie zębów oraz płukanie jamy ustnej za pomocą specjalistycznego płynu. Każdy z tych elementów higienizacji ma nieco inne zadanie, wzajemnie się uzupełniają, a ich połączenie znacząco zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy oraz zapalenia dziąseł i chorób przyzębia. Jeśli jednak zależy nam na jeszcze skuteczniejszej higienizacji jamy ustnej, nitkowanie, mycie zębów oraz płukanie jamy ustnej powinniśmy uzupełnić o jej irygację. W tym celu posłużyć należy się profesjonalnym irygatorem wodnym do zębów. Jak działa takie urządzenie, jakie korzyści przynosi jego użytkowanie i o czym warto wiedzieć, stosując irygator wodny do zębów?

Irygator do zębów – co to jest?

Irygator to urządzenie, którego zadaniem jest dokładne płukanie jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych i dziąseł. Każdy irygator wykorzystuje w tym celu wodę, którą nalewa się do specjalnego zbiornika bądź pozyskuje bezpośrednio ­ze źródła bieżącej wody. Istnieje kilka rodzajów irygatorów:

  • irygator stacjonarny – urządzenie posiada stację dokującą, która zajmuje nieco miejsca w łazience; irygatory stacjonarne oceniane są jednak najlepiej, ponieważ najbardziej precyzyjnie czyszczą jamę ustną
  • irygator przenośny – wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną; jest mniejszy i lżejszy od irygatora stacjonarnego, a nowoczesne modele posiadają funkcje, dzięki którym skuteczność przenośnego irygatora jest niemal tak wysoka, jak irygatora stacjonarnego

Coraz rzadziej spotykane są irygatory prysznicowe i kranowe, które podłącza się odpowiednio do słuchawki prysznicowej bądź do kranu, jednak ich działanie jest najmniej precyzyjne, a korzystanie z nich jest dość niewygodne.

Jak korzystać z irygatora wodnego do zębów?

Korzystając z irygatora wodnego do zębów, przede wszystkim należy pamiętać, by utrzymywać go w czystości. Wodę ze zbiornika należy wylewać po każdym użyciu, by przed kolejnym zastosowaniem nalać świeżej. Dzięki temu unikniemy nie tylko namnażania się bakterii w zbiorniku z wodą, ale także odkładania się na nim kamienia, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku twardej wody.

Do zbiornika irygatora najlepiej nalewać letnią lub ciepłą wodę. Zimna i zbyt ciepła, gorąca woda może podrażniać zakończenia nerwowe na szyjkach zębowych i wywoływać ostry ból podczas płukania, znany wszystkim osobom z nadwrażliwością zębów. Po nalaniu świeżej wody dobrze jest włączyć urządzenie nad umywalką, by strumień wody przepłukał urządzenie. Następnie należy ustawić wybrany tryb i zacząć irygację od zębów trzonowych. Końcówki irygatora nie należy przykładać bezpośrednio do dziąseł – trzeba odsunąć ją kilka lub kilkanaście milimetrów, przesuwając wzdłuż linii dziąseł. Irygacja całej jamy ustnej powinna trwać około dwóch minut.

Dlaczego warto korzystać z irygatora wodnego do zębów?

Wbrew pozorom prawidłowa higienizacja jamy ustnej nie jest łatwa. Szacuje się, że nawet 80% Polaków boryka się z zapaleniem dziąseł lub paradontozą, które nieleczone prowadzą do utraty zębów. W większości przypadków choroby te są efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub całkowitego jej braku. Wiele osób myje zęby zbyt krótko i niedokładnie, za rzadko zmienia szczoteczki do zębów lub końcówki, nie płucze zębów odpowiednim płynem i nie nitkuje przestrzeni międzyzębowych. W efekcie na zębach pozostaje płytka nazębna, która szybko przekształca się w kamień. W kamieniu namnażają się bakterie, które wydzielają toksyny, powodując cofanie się dziąseł, zapalenie dziąseł, nadwrażliwość zębów, nieprzyjemny zapach z ust i krwawienie dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, a to już prosta i krótka droga do paradontozy, przyczyny wypadania zębów.

Dlatego tak ważne jest, by jamę ustną czyścić dokładnie, pamiętając o nitkowaniu i stosowaniu płukanki. Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych wielu osobom przysparza kłopoty – skuteczne nitkowanie wymaga ułożenia nici dentystycznej w kształt litery „C”. Dzięki temu nicią możemy dokładnie wymieść resztki jedzenia spomiędzy zębów oraz usunąć część płytki nazębnej. Nić dentystyczną możemy zamienić na małe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, o ile te nie są zbyt ciasne. Irygacja jamy ustnej doskonale przygotowuje przestrzenie między zębami do nitkowania, a następnie do szczotkowania zębów. Jest doskonałym uzupełnieniem nitkowania, szczotkowania i płukania, ale nie może zastąpić żadnego z tych elementów higieny jamy ustnej.

Irygator wodny do zębów – kto powinien irygować jamę ustną?

Prawidłową higienę jamy ustnej każdy z nas może uzupełnić o irygację. Nie ma przeciwwskazań do stosowania irygatora, warto jednak skonsultować stosowanie tego urządzenia ze stomatologiem, który podpowie, jaką końcówkę do irygatora wybrać i dokładnie wytłumaczy, jak używać irygatora wodnego do zębów.

Stosowanie irygatora do jamy ustnej poleca się przede wszystkim osobom ze skłonnościami do zapalenia dziąseł, ponieważ profilaktyka chorób przyzębia opiera się właśnie o dokładne czyszczenie dziąseł z uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych. Ponadto z irygatora powinni korzystać palacze i kawosze, gdyż to oni w sposób szczególny narażeni są na odkładanie osadu na zębach. Po irygator wodny do zębów powinny także sięgnąć osoby z aparatami ortodontycznymi oraz osoby, które często uskarżają się na pozostawanie resztek jedzenia między zębami. Irygacja jamy ustnej jest także elementem dbania o zachowanie białego uśmiechu – podczas irygacji pozbywamy się części osadów nazębnych.

Stosowanie irygatorów do zębów w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko rozwoju ognisk próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Irygacja jamy ustnej ułatwia usuwanie resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc, a także osadu nazębnego, co sprzyja utrzymywaniu białych zębów. Chociaż irygacja nie może zastąpić niktowania, płukania i tym bardziej szczotkowania, jest znakomitym uzupełnieniem prawidłowej higienizacji jamy ustnej.

Podziel się: