Szczoteczka do zębów - jak często wymieniać i jak o nią dbać?

Autor:          0 Komentarzy
Szczoteczka do zębów - jak często wymieniać i jak o nią dbać?

Już nie raz pisaliśmy na łamach naszego bloga o tym, jak ważna jest kompleksowa pielęgnacja jamy ustnej. Istotne jest nie tylko szczotkowanie zębów, ale również dobór odpowiedniej pasty, a także pozostałych preparatów - nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. W tym wyliczeniu brakuje jeszcze jednego elementu, jakim jest szczoteczka do zębów. Jej rola jest bardzo ważna, choć niewiele osób przykłada do tego należytą uwagę. Jak wybrać szczoteczkę? Czy należy o nią jakoś specjalnie dbać? Jak często powinniśmy wymieniać szczoteczkę do zębów? Na te pytania odpowiemy dziś na naszym blogu. 

Jak wybrać szczoteczkę do zębów? 

Czym kierujesz się wybierając szczoteczkę do zębów? Ceną, marką, jej parametrami, kolorem? Czy może zupełnie nie przywiązujesz do tego uwagi i łapiesz z półki w sklepie pierwszą lepszą szczoteczkę? Na wybór szczoteczki warto poświęcić chwilę - przecież chodzi o nasze zdrowie. Jednym z ważniejszych parametrów, jest twardość włosia szczoteczki. Wiele osób może ulegać pokusie i wybrać szczoteczkę o twardym włosiu - może nam wydawać się, że taki model lepiej doczyści nasze zęby i usunie osad nazębny. Jednak za twarde szczoteczka może poważnie naruszyć nasze szkliwo i podrażnić dziąsła. Optymalnym wyborem jest szczoteczka o włosiu średniej twardości, która będzie dostatecznie dobrze oczyszczać nasze zęby i przestrzenie między zębowe, a jednocześnie będzie delikatna dla dziąseł. Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów i podrażnienie dziąseł mogą wybrać szczoteczkę o miękkim włosiu. Warto też pomyśleć o materiale, z jakiego wykonana jest szczoteczka do zębów - co roku na wysypiska trafiają tony plastikowych szczoteczek, które zostaną na planecie przez setki lat. Dlatego warto rozważyć wybórbambusowej szczoteczki do zębów, której włosie zostało wykonane z bio-nylonu (czas jego rozkładu to około 3 lata).

 

Jak należy dbać o szczoteczkę do zębów?

Przechowujesz szczoteczkę do zębów wraz ze szczoteczkami pozostałych członków rodziny w kubeczku przy umywalce? Popełniasz spory błąd - podobnie jak większość osób. W łazienkach panuje specyficzne środowisko - jest ciepło i dość wilgotno, co stwarza doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Wiele łazienek połączonych jest z toaletą, więc bakterie unoszące się w powietrzu mogą trafić na naszą szczoteczkę, którą następnie - niczego nieświadomi - myjemy zęby i przenosimy bakterie do jamy ustnej. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie szczoteczki w zamykanej półce lub specjalnym etui. Warto też zaopatrzyć się w specjalny sterylizator do szczoteczki do zębów, który za pomocą promieni UV usuwa nawet 99% bakterii i wirusów znajdujących się na powierzchni szczoteczki. Dzięki temu mycie zębów jest jeszcze bezpieczniejsze i efektywniejsze. 

Oczywiście należy również pamiętać o systematycznej wymianie szczoteczek do zębów. Zniekształcone włosie może podrażniać dziąsła i być mniej skuteczne. Swoją szczoteczkę zmieniaj co najmniej co trzy miesiące.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o doborze odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej? Zapraszamy do kontaktu! Koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego i zadbaj o perfekcyjny uśmiech.  

Podziel się: