Najczęstsze błędy popełniane podczas higieny jamy ustnej

Autor:          0 Komentarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas higieny jamy ustnej

Każdy, kto dba o swoje zdrowie przykłada także dużą uwagę do higieny jamy ustnej. Nic w tym dziwnego - zdrowy i lśniący uśmiech, to wręcz odzwierciedlenie zdrowego organizmu. O zęby i dziąsła warto dbać, ponieważ mogą być one atakowane przez różne choroby i stany zapalne, które mogą powodować powikłania mające znaczenie, dla całego organizmu. Dbasz o zęby, szczotkujesz kilka razy dziennie, a mimo to doskwierają Ci problemy związane z chorobami zębów i dziąseł? Może nieświadomie popełniasz błędy, które osłabiają trwałość zębów i narażają je na uszkodzenia. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy zestawienie najczęściej popełnianych błędów podczas higieny jamy ustnej. Sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz któregoś z nich i wyeliminuj szkodliwe nawyki. 

Zła technika mycia zębów

Choć trudno w to uwierzyć, ale ponad 90% osób w naszym kraju ma problem z zębami i boryka się z chorobami jamy ustnej? Niestety bardzo często jesteśmy sami sobie winni. Problemy wynikają bardzo często z nieregularnego szczotkowania zębów. Możecie uwierzyć w to, że około 4 milionów Polaków zapomina umyć zęby przez kilka dni, a około 17% rodaków deklaruje, że zdarza im się umyć zęby tylko raz dziennie. Jeżeli uważasz, że pod tym względem nie masz sobie nic do zarzucenia i sumiennie myjesz zęby co najmniej 2 razy dziennie, a mimo to wciąż jest coś nie tak z Twoimi zębami, to może warto przyjrzeć się technice mycia zębów. Najczęstszym błędem popełnianym w czasie szczotkowania jest to, że myjemy je za krótko. Pamiętaj, że trzy niedbałe ruchy nie liczą się jako mycie zębów! Prawidłowy czas szczotkowania powinien wynosić około 3-5 minut. Żeby przestrzegać tego czasu, warto nastawić sobie minutnik - możesz zdziwić się, jak długo należy szczotkować zęby. Ważne jest, by szczoteczką dotrzeć do wszystkich zębów - również tych z tyłu. Myjąc zęby postaraj się poświęcić każdemu obszarowi jamy ustnej równie dużo uwagi. To naturalne, że najlepiej wyszorowane są zęby z przodu, jednak trzonowe są równie ważne! Zęby szczotkujemy ruchem wymiatającym - pozwoli to pozbyć się resztek pożywienia w przestrzeniach międzyzębowych i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia dziąseł. Chcesz mieć stuprocentową pewność, że masz prawidłową technikę mycia zębów? Przy okazji następnej wizyty u stomatologa, poproś o instruktaż, jak prawidłowo myć zęby - to żaden wstyd!

Można zęby myć zbyt często?

Szczotkujesz zęby po każdym posiłku? Czasem zdarza się, że nadmierną dbałością o zęby, możemy sobie zaszkodzić. Jak już wspomnieliśmy optymalnie jest myć zęby 2 do 3 razy dziennie. Jeżeli będziemy je szorować częściej, a użyjemy jeszcze do tego zbyt twardej szczoteczki, możemy poważnie uszkodzić szkliwo zębów, stanowiące naturalną ochronę. 

Nieodpowiednio dobrana szczoteczka do zębów 

Żeby proces szczotkowania zębów był kompletny, trzeba koniecznie wyposażyć się w odpowiednią szczoteczkę. Zdarza się, że chcąc najlepiej jak to możliwe wyczyścić zęby, wybieramy szczoteczkę o twardym włosiu - bo przecież lepiej zetrze osad i resztki jedzenia z naszych zębów. To nie jest jednak najlepszy wybór. Zbyt twarde i ostre włoski szczoteczki może spowodować zarówno uszkodzenia dziąseł, jak i szkliwa. Najlepszym wyborem jest ekologiczna szczoteczka do zębów z rękojeścią z bambusa i włóknem pokrytym aktywnym węglem. Włosie wykonane jest z bio-nylonu, który znacznie szybciej ulega biodegradacji. Węgiel aktywny wspiera naszą walkę z bakteriami rozwijającymi się na powierzchni zębów, a także w szczelinach. Jeżeli chcesz dbać w odpowiedni sposób o zdrowie jamy ustnej, pamiętaj też o systematycznej wymianie szczoteczki do zębów. Chyba nie trzeba wspominać, że każdy członek rodziny powinien mieć swoją, indywidualną szczoteczkę do zębów, prawda? Szczoteczka powinna być wymieniana przynajmniej co 3 miesiące. Poza tym, warto też zainwestować w sterylizator szczoteczek do zębów, która usuwa 99% bakterii. Sterylizator eliminuje bakterie przy pomocy światła UV, jest w pełni bezpieczne dla użytkowników. Używanie sterylizatora szczoteczki do zębów po każdym myciu zapobiega rozwojowi bakterii na wilgotnej powierzchni szczoteczki. 

 

Pomijanie w higienie jamy ustnej mycia języka i dziąseł 

Jama ustna to nie tylko zęby. Chcąc chronić zdrowie jamy ustnej nie możesz pod żadnym pozorem zapominać o myciu języka i dziąseł. Na tych częściach ciała tak samo, jak na powierzchni szkliwa zębów osadzają się bakterie, będące przyczyną stanów zapalnych i różnego rodzaju schorzeń. Przy pielęgnacji dziąseł należy pamiętać, że są one bardzo delikatne. Do ich mycia warto użyć szczoteczki z miękkim włosiem i czyścić je ostrożnie masując. Czyszcząc język i dziąsła przy każdym myciu dbamy zarówno o zdrowie jamy ustnej, jak i o świeży oddech. 

Złe użycie nici dentystycznej

...albo nieużywanie jej wcale. Niestety duża część osób używa do czyszczenia zębów wyłącznie szczoteczki do zębów i pasty. To jednak nie wystarczy! Przestrzenie między zębami są bardzo trudno dostępne, ale jednocześnie jest to ulubione miejsce bakterii. Dlaczego? Powód jest prosty - w szczelinach międzyzębowych po posiłkach zostaje najwięcej resztek jedzenia, które są doskonałą pożywką dla bakterii. Stąd już mały krok do próchnicy i chorób dziąseł. Dlatego też - jeżeli jeszcze tego nie robisz - koniecznie nitkuj zęby raz dziennie, najlepiej wieczorem. Powierzchnie styczne jesteśmy w stanie wyczyścić wyłącznie przy pomocy nici dentystycznej, nie damy rady dotrzeć tam nawet najdokładniejszą szczoteczką. Regularne nitkowanie zębów uchroni przestrzenie międzyzębowe od tworzenia się na ich powierzchni kamienia nazębnego, który możliwy jest do usunięcia wyłącznie podczas wizyty u stomatologa. Czyszcząc zęby nicią pamiętaj, aby delikatnie prowadzić nić po krawędzi zęba. W żadnym wypadku nie szarpiemy nici, nie wykonujemy ruchu piłującego, a także nie dobijamy nicią do dziąsła. Nieuważne użycie nici dentystycznej może doprowadzić do uszkodzenia brodawki dziąsłowej i krwawienia dziąseł.

Mamy nadzieję, że następnym razem myjąc zęby zwrócisz uwagę na wszystkie punkty, które opisaliśmy. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz wszystkie produkty niezbędne do prawidłowego czyszczenia jamy ustnej.

Podziel się: