Profilaktyka próchnicy zębów – co warto wiedzieć?

Autor:          0 Komentarzy
Profilaktyka próchnicy zębów – co warto wiedzieć?

Moglibyśmy oprzeć nasz artykuł o znaną wszystkim tezę, która mówi o tym, że „lepiej jest zapobiegać, niż leczyć”. Jednak znamy realia i doskonale wiemy, jak to wygląda w praktyce. Zanim przejdziemy do sedna, zadamy jedno pytanie – kiedy ostatni raz byliście u dentysty? Teraz czas na trudniejsze pytanie: kiedy odwiedziliście dentystę, gdy nie bolał Was ząb, nie ukruszył się, czy coś Was nie niepokoiło? Niestety najczęściej zapominamy o istnieniu gabinetu stomatologicznego, gdy nie mamy żadnego problemu z jamą ustną. Tymczasem, żeby uniknąć problemów, które związane są z próchnicą, chorobami zębów i dziąseł należy odpowiednio dbać o nie. Dowiedzcie się więcej na temat profilaktyki próchnicy zębów, by uniknąć bólu i niepotrzebnych komplikacji.

Systematyczny przegląd zębów u stomatologa

Jak często oglądacie swoje zęby? Z pewnością wielu z Was szykując się przed lustrem lub po szczotkowaniu zębów, przygląda się swojemu uśmiechowi. Jednak nie można nazwać tego dokładną kontrolą. Oczywiście warto interesować się stanem swojego zdrowia i jeżeli zaobserwujemy coś niepokojącego, od razu zwrócić się do lekarza. Stomatolog dzięki swojemu doświadczeniu i odpowiednim narzędziom dokładnie sprawdzi stan zdrowia zębów i oceni, które z nich należy poddać leczeniu.

Jak poznać początek próchnicy zębów?

Większości osób zmiany próchnicowe kojarzą się z ciemnymi plamkami widocznymi na zębach. Tymczasem, zanim pojawią się ciemne przebarwienia, w naszej jamie ustnej już od dawna może rozwijać się próchnica. Na samym początku próchnica może objawiać się białymi przebarwieniami, które mogą być często mylone z odwapnieniami (które są nieszkodliwe dla zdrowia zębów). Przestrzeniami sprzyjającymi rozwojowi próchnicy są przestrzenie między zębowe, a także część zęba w bezpośrednim sąsiedztwie z dziąsłami. Jeżeli nie wychwycimy próchnicy na wstępnym etapie, wówczas możemy doprowadzić do stanu zapalnego miazgi i ekspansji próchnicy na inne zęby.

Skuteczna profilaktyka próchnicy zębów

Żeby uniknąć próchnicy zębów, potrzebny jest cały wachlarz działań. Podstawą jest systematyczna i kompleksowa higiena jamy ustnej. Należy stosować wysokiej jakości pasty do zębów (np. naturalną pastę do zębów z węglem aktywnym o właściwościach bakteriobójczych), szczoteczkę do zębów ( wymianianą regularnie!), a także nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. Konieczne też są regularne wizyty u stomatologa, który wykona dokładny przegląd zębów. Zdrowie naszej jamy ustnej warto także wesprzeć odpowiednią dietą – należy spożywać produkty bogate w wapń i unikać jedzenia węglowodanów w godzinach wieczornych i popołudniowych. Przestrzegając tych wszystkich zasad, z pewnością uda się Wam zachować zdrowy i piękny uśmiech!

Podziel się: