Kamień nazębny – co należy o nim wiedzieć, jakie choroby powoduje?

Autor:          0 Komentarzy
Kamień nazębny – co należy o nim wiedzieć, jakie choroby powoduje?

Piękny uśmiech i lśniące zęby dodaje nam pewności siebie i może być powodem do dumy. Białe i zdrowe zęby są także powodem do radości, ponieważ dbając o zęby, dbamy o swoje zdrowie. Spośród różnych zagrożeń dla zdrowia i bieli naszych zębów jest osad oraz kamień nazębny. Osad nazębny pozostaje na powierzchni naszych zębów po każdym posiłku. Zazwyczaj ścieramy go na bieżąco podczas mycia zębów, płukania i nitkowania. Z czasem jednak osad nazębny może zamienić się w kamień nazębny, z którym nie poradzimy sobie tak łatwo bez pomocy stomatologa lub specjalistycznych preparatów. Dowiedz się więcej o osadzie oraz kamieniu nazębnych, przyczynach ich powstawania, a także skutkach i sposobach radzenia sobie z nim.

Osad nazębny i kamień – różnice

Po każdym posiłku, u każdej dorosłej osoby na powierzchni zębów pojawia się osad nazębny – jest to w pełni naturalne zjawisko. Warstwę osadu tworzą resztki jedzenia i napojów, które są świetną pożywką dla bakterii. Osad dość łatwo usunąć dokładnie szczotkując zęby, a także nitkując przestrzenie między zębami. Jeżeli jednak nie zadbamy w odpowiednim momencie zęby, już po kilkunastu godzinach niegroźny osad może przemienić się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Dzieje się tak na skutek reakcji śliny z wapniem i fosforanem, podczas której osad twardnieje. Kamień częściej pojawia się na tych zębach, które znajdują się u wylotu ślinianek, a także pod dziąsłami i w miejscach, których czyszczenie jest szczególnie trudne. Trzeba zatem pamiętać – osad jest krótkotrwały i łatwy do usunięcia, w przeciwieństwie do kamienia nazębnego, który jest stwardniałym osadem i może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia…

Jak kamień nazębny wpływa na nasze zdrowie

Wiele osób uważa, że kamień nazębny jedynie zmienia wygląd i estetykę zębów. To jednak nie jest do końca prawdą. Oczywiście, osad i kamień wpływają na kolor zębów i sprawiają, że uśmiech przestaje być śnieżnobiały. Trzeba być świadomym, że to dopiero wierzchołek góry lodowej, jaką są problemy z jamą ustną spowodowane przez kamień nazębny. Osad i kamień powodują demineralizację szkliwa i jego znaczne osłabienie. Dla zdrowia jamy ustnej groźne są również bakterie obecne w osadzie nazębnym, które powodują zakwaszenie jamy ustnej. Zbyt duża ilość kwasów w ustach jest bezpośrednią przyczyną próchnicy zębów. To nie jedyne zagrożenia wynikające z zalegającego na zębach kamienia. Jest on także bezpośrednią przyczyną chorób dziąseł i przyzębia (jest to także jeden z czynników zwiększających ryzyko paradontozy). Pierwszymi oznakami problemów z dziąsłami spowodowanych przez kamień nazębny jest brzydki zapach z ust, a także krwawienie dziąseł i nadwrażliwość na ciepło i zimno. Gdy tylko zaobserwujecie takie objawy, trzeba niezwłocznie zgłosić się do stomatologa!

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Nieusuwany kamień nazębny może mieć poważne konsekwencje, dlatego dbanie o higienę jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w walce z tą przypadłością. Podstawowym, ale i najważniejszym zabiegiem jest regularne szczotkowanie zębów. Ważna jest też odpowiednia technika i dobrze dobrana szczoteczka do zębów – świetnie sprawdzają się te ekologiczne szczoteczki z włosiem węglowym, które dodatkowo zwalczają bakterie. Obawiasz się, że źle szczotkujesz zęby? Nie wstydź się powiedzieć o tym dentyście podczas wizyty, Z pewnością poinstruuje Cię, na co powinieneś zwrócić uwagę i jak myć zęby, by było to skuteczniejsze. Do mycia zębów warto użyć profesjonalnych past wybielających – dostępne są również pasty dla nadwrażliwych zębów. Codzienną pielęgnację zębów warto rozszerzyć o nitkowanie, a także płukanie jamy ustnej. Użycie nowoczesnych nici dentystycznych pozwala na usunięcie nawet ponad 50% więcej płytki nazębnej, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Wybielające płyny do płukania skutecznie pomagają pozbyć się osadu nazębnego – również w przypadku nadwrażliwych zębów. Trzeba także pamiętać o systematycznych wizytach u stomatologa, który oceni stan zdrowia naszych zębów. W gabinecie stomatologicznym możemy również przeprowadzić odkamienianie zębów, co pozwoli usunąć nagromadzony osad i kamień. Istnieją również domowe sposoby radzenia sobie z osadem nazębnym i nieestetycznymi przebarwieniami. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne pasty i proszki wybielające wykonane na bazie węgla aktywnego i glinki, oleju kokosowego i innych naturalnych składników wspierających wybielanie zębów. Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości węgla aktywnego dobrze działają zarówno na szkliwo, jak i na zdrowie dziąseł. Częstym składnikiem jest mięta i cynamon, które nie tylko odświeżają oddech, ale i działają przeciwzapalnie. Regularne stosowanie tych preparatów pozwolą wzmocnić zęby i cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.

Podziel się: