Wybielanie zębów a aparat ortodontyczny - sprawdzone porady

Autor:          0 Komentarzy
Wybielanie zębów a aparat ortodontyczny - sprawdzone porady

Piękny uśmiech to najlepsza ozdoba. Zdrowe i białe zęby dodają nam pewności siebie i poprawiają samopoczucie. Czasem jednak uśmiech wymaga pewnej korekty – szczególnie gdy zęby nie rosną tak równo, jakbyśmy sobie tego zapragnęli. Wady zgryzu nie tylko mają wpływ na estetykę uśmiechu, ale także mogą sprzyjać powstawaniu próchnicy w miejscach, gdzie zęby nachodzą na siebie i trudno do nich dotrzeć podczas czyszczenia jamy ustnej. Korekta wad zgryzu przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego jest coraz popularniejsza. Na taki zabieg decydują się osoby w różnym wieku – zarówno młode osoby, jak i nieco starsze. Żeby osiągnąć upragniony efekt równego uśmiechu, aparat ortodontyczny należy nosić kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Jak w tym czasie dbać o zdrowy i biały uśmiech? Czy istnieje możliwość wybielania zębów z aparatem ortodontycznym?

Kiedy wybielać zęby z aparatem ortodontycznym?

Zanim ortodonta założy na nasze zęby klamry aparatu, należy wykonać kompleksowe badanie i leczenie stomatologiczne. Powinna być zaleczona każda zmiana próchniczna, żeby zapobiec bólowi zębów i konieczności leczenia zębów w czasie noszenia aparatu. Dlatego właśnie czas zaraz po zakończonym leczeniu, a przed założeniem aparatu ortodontycznego jest doskonałą okazją do wybielenia zębów. Idealnie sprawdzą się do tego wybielające paski Crest, dzięki którym wybielisz zęby w zaciszu swojego domu. Zaletą wybielania przy pomocy pasków Crest jest szybki efekt – poprawę widać już po pierwszym użyciu.

kobieta, ładna, uśmiech, ząbki

Czy można wybielać zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Istnieją różne opinie na temat wybielania zębów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego. Jednak ze względu na duże osłabienie zębów procesem prostowania, nie zaleca się używania środków wybielających, które mogłyby podrażnić nadwrażliwe dziąsła. Należy pamiętać, że w tym czasie każdy nowy środek do pielęgnacji jamy ustnej należy konsultować z lekarzem stomatologiem lub ortodontą. Zdecydowanie w czasie korygowania zgryzu należy systematycznie dbać o zdrowie zębów, używać nici dentystycznej, regularnie szczotkować zęby.

Najlepszym momentem na wybielanie zębów jest moment po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Warto co prawda odczekać kilka tygodni, by zniknęła nadwrażliwość zębów wywołana aparatem ortodontycznym. Jednak po tym czasie możemy spokojnie zastosować paski Crest i cieszyć się pięknym i białym uśmiechem!

Podziel się: