Wybielanie zębów - fakty i mity

Autor:          0 Komentarzy
Wybielanie zębów - fakty i mity

Piękny i zadbany uśmiech to marzenie wielu osób. Mając białe i zdrowe zęby czujemy się pewni siebie, możemy bez skrępowania się uśmiechać. Co najważniejsze zadbane zęby to mniejsze ryzyko stanów zapalnych dziąseł oraz bólu zębów. Metod wybielania jest kilka — oczywiście każda z nich powinna być poprzedzona dokładnym leczeniem stomatologicznym i konsultacją z lekarzem stomatologiem. Jednak wiele osób ma poważne wątpliwości związane z wybielaniem zębów. Niełatwo znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, ponieważ w internecie pojawia się wiele sprzecznych informacji. Dziś rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami i potwierdzimy rzetelne informacje dotyczące wybielania zębów.

Przed wybielaniem zębów trzeba je wyleczyć — FAKT

Doskonale wiemy, że wizyta u dentysty nie jest dla większości osób wymarzoną formą spędzania czasu. Jeżeli jednak chcecie cieszyć się pięknym uśmiechem, musicie najpierw zadbać o jego zdrowie. Żeby zacząć wybielanie zębów, wszystkie ubytki muszą być wyleczone! Jeżeli tego nie dopilnujemy, środek wybielający może uszkodzić miazgę zęba. W ostateczności zamiast cieszyć się białym uśmiechem, może wystąpić konieczność usunięcia zęba. Obowiązkowe jest też wyleczenie wszelkich stanów zapalnych dziąseł. Cierpisz na nadwrażliwość dziąseł? Koniecznie rozwiąż wszelkie problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej. Poinformuj stomatologa o wszelkich dolegliwościach! Warto też skonsultować ze stomatologiem metodę wybielania, jaką chcemy wybrać. Lekarz z pewnością doradzi nam, czy będzie ona dla nas bezpieczna i skuteczna.

Wybielanie sodą lub cytryną jest bezpieczne — MIT

Wiele osób szuka w internecie porad na temat domowego wybielania zębów. Często w ramach oszczędności decydują się na domowe, a wręcz kuchenne metody wybielania przy pomocy sody i cytryny. Jednorazowy zabieg tego typu prawdopodobnie nie zaszkodzi naszym zębom. Jednak jeżeli wybielanie zębów za pomocą sody lub cytryny będzie powtarzane zbyt często, możemy narazić szkliwo zębów na uszkodzenie, a na powierzchni zębów mogą pojawić się przebarwienia. Wybielając zbyt często zęby tą metodą możemy także uszkodzić dziąsła i zwiększyć ich nadwrażliwość.

Każde zęby mogą być śnieżnobiałe — PRAWDA/MIT

Wybielanie zębów to sprawa bardzo indywidualna — dlatego tak ważna jest konsultacja stomatologiczna. Większość zębów może stać się śnieżnobiała, jednak może różnić się czasem i potrzebną liczbą kuracji. Istnieje też kilka wyjątków. Niektóre leki — na przykład długotrwałe i częste przyjmowanie antybiotyków — mogą powodować trwałe uszkodzenia szkliwa. Tak skomplikowane przypadki wymagają najczęściej interwencji stomatologicznej, a jedynym sposobem na śnieżnobiałe zęby mogą być licówki lub koronki.

Skuteczne wybielanie zębów tylko u stomatologa — Fałsz

Istnieje bardzo dużo metod wybielania zębów. Część z nich dostępna jest tylko w gabinecie stomatologicznym — na przykład wybielanie przy pomocy specjalistycznych lamp. Jednak dostępnych jest także wiele metod wybielania zębów, które możesz zrealizować we własnym domu. Jedną ze skuteczniejszych metod są paski wybielające Crest. Do zębów przyklejamy specjalne paski, na których umieszczony jest żel wybielający — to ten sam preparat, który używany jest w gabinetach stomatologicznych. Warto też sięgnąć po pasty wybielające oraz specjalne proszki na bazie węgla aktywnego.

Można uzależnić się od wybielania zębów — PRAWDA

Od wielu rzeczy czy czynności można się uzależnić — również od wybielania zębów. Taki rodzaj uzależnienia nazywa się bleachoreksją. Osoba uzależniona ma wrażenie, że jej zęby wciąż są pożółknięte i trzeba je wybielić. Zbyt częste wybielanie może być poważnym zagrożeniem dla szkliwa zębów, a także może podrażnić dziąsła. Jak uniknąć tego efektu? Przede wszystkim zawsze stosuj preparaty wybielające zgodnie z zaleceniami producenta. Systematycznie odwiedzaj dentystę, który na bieżąco będzie oceniać stan szkliwa i dziąseł. Warto też pamiętać, że śnieżnobiałe zęby nie pasują do każdej karnacji i typu urody. Zęby mają mnóstwo odcieni, a najlepszy efekt będzie taki, gdy zęby będą wyglądać naturalnie!

Wybielanie zębów jest krótkotrwałe — MIT

Sceptycy wybielania zębów twierdzą, że efekty tych zabiegów są bardzo krótkotrwałe. Według nich efekt utrzymuje się przez kilka dni, po czym wszystko wraca do punktu wyjścia. Otóż jest to mit, powtarzany często przez osoby, które źle podeszły do wybielania zębów, lub źle je przeprowadziły. Efekty wybielania zależne są od stanu wyjściowego szkliwa — warto przeprowadzić usuwanie kamienia nazębnego. Dla mocniejszego i dłuższego efektu należy wykonać całą terapię, którą wiele osób porzuca po pojawieniu się pierwszych efektów. Żeby przedłużyć efekt białego uśmiechu, warto wybrać pastę wybielającą i płyny do płukania jamy ustnej.

Po wybielaniu trzeba przestrzegać diety — PRAWDA

Ta informacja ma sporo wspólnego z poprzednim mitem. Żeby zachować lśniący uśmiech należy przez kilka kolejnych dni przestrzegać tak zwanej białej diety. Oznacza to, że trzeba unikać silnie barwiących produktów spożywczych, takich jak buraczki, dania z dodatkiem curry, czerwone wino, mocna herbata i kawa. Przez pierwsze dni należy też uważać na gorące i letnie dania — mogą one podrażnić zęby wrażliwe po wybielaniu. Dietę po wybielaniu warto oprzeć na produktach neutralnych kolorystycznie. Doskonale sprawdzą się ryby, białe warzywa, produkty zbożowe, drób i nabiał. Z czasem można dodać do swojej diety jabłka, orzechy, cytrusy — są to naturalne produkty, które wspierają nasze starania o śnieżnobiały uśmiech.

Uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu może być łatwiejsze niż myślisz! Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad i dobrać odpowiedni preparat, dopasowany do Twoich potrzeb i kondycji szkliwa. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Podziel się: