Jak skutecznie dbać o zęby - postanowienie noworoczne

Autor:          0 Komentarzy
Jak skutecznie dbać o zęby - postanowienie noworoczne

Początek nowego roku to doskonały moment na ustalenie listy nowych celów, jakie chcielibyśmy osiągnąć. Zmiana daty w kalendarzu to świetny pretekst do wdrożenia zmian w swoim życiu. Jakie postanowienia noworoczne najczęściej znajdują się na naszej liście? Bardzo często dotyczą one zmiany naszego trybu życia, zerwania z nałogiem, rozpoczęcia trenowania jakiegoś sportu. My polecamy, by na Waszej liście znalazły się także postanowienia dotyczące profilaktyki zdrowia. Zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej z pewnością pozwolą Wam cieszyć się dłużej lepszym zdrowiem. My do tej listy polecamy dopisać profilaktykę zdrowia jamy ustnej. Zastanawiacie się jak dbać o zęby, aby były zdrowe i mocne? Oto kilka zasad, które warto wprowadzić w życie!

Walcz z obgryzaniem paznokci

Pierwszym krokiem w staraniach o zdrowy uśmiech jest zmiana złych nawyków. Mamy na myśli obgryzanie paznokci, ale także ołówków, długopisów itd. Pamiętajcie, zęby to nie narzędzie do odkręcania butelki, czy przegryzania sznurka! Takie z pozoru niewinne działania mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń szkliwa, a nawet uszkodzenia zębów. Warto też wspomnieć, że obgryzanie twardych przedmiotów może powodować mikropęknięcia na powierzchni zęba, które mogą znacznie osłabić zęby. Obgryzacie paznokcie? W takim razie Wasze postanowienie będzie podwójne – zadbacie zarówno o zdrowe zęby, jak i o piękne paznokcie.

Jak dbać o zęby przy pomocy diety?

Żeby nasz organizm działał prawidłowo, należy dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych – witamin i minerałów. Zęby nie są wyjątkiem w naszym organizmie. Żeby były mocne i zdrowe, warto zadbać o ich odpowiednie odżywienie. Dlatego, jeżeli chcecie odpowiednio dbać o zęby, musicie koniecznie wprowadzić do swojej diety produkty bogate w wapń oraz witaminę D (poprawia ona wchłanianie wapnia). Jakie produkty wzmocnią nasze zęby? Oto kilka z nich:

  • nabiał – szczególnie maślanka, twaróg i jogurt naturalny
  • ryby – szczególnie śledzie i sardynki
  • warzywa strączkowe
  • pieczywo pełnoziarniste
  • orzechy
  • olej lniany tłoczony na zimno

Oczywiście nie zapominajmy, by w naszej diecie występowały warzywa i owoce. Zmieniając nawyki żywieniowe, warto także ograniczyć do minimum produkty, które zawierają cukier. Szczególnie szkodliwe są cukierki i batony zawierające karmel – oblepiają one zęby i zwiększają ryzyko próchnicy.  Taka zmiana diety wyjdzie na dobre nie tylko Waszym zębom, ale i pozwoli zrzucić kilka kilogramów.

Prawidłowa technika szczotkowania zębów

Podstawą w profilaktyce zdrowia jamy ustnej jest prawidłowe szczotkowanie zębów. Wydawać się może, że ta czynność nie jest zbyt skomplikowana. Jednak okazuje się, że duża część chorób zębów i dziąseł ma swoje źródło właśnie w nieprawidłowym szczotkowaniu zębów. Najważniejsze jest systematyczne mycie zębów. Co najmniej dwa razy dziennie należy szczotkować dokładnie zęby – choć idealnie byłoby zafundować im czyszczenie po każdym posiłku. Systematyczność zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Jak dbać o zęby podczas ich szorowania? Pamiętajcie o odpowiedniej technice szczotkowania zębów. Przede wszystkim należy robić to dokładnie i bez pośpiechu. Wówczas jest większa szansa, że pozbędziecie się resztek jedzenia z wszelkich zakamarków. Bardzo ważny jest też dobór właściwej szczoteczki do zębów. Jej włosie nie może być ani za miękkie, ani za twarde. Szczoteczka o zbyt twardym włosiu może podrażnić dziąsła i uszkodzić szkliwo. Warto też wybrać taki model szczoteczki do zębów, która ma dodatkową część do czyszczenia języka. Regularne czyszczenie języka pozwala na zmniejszenie liczby bakterii, będących przyczyną chorób jamy ustnej. Do czyszczenia zębów wybierz pastę wybielającą, która jednocześnie jest bezpieczna dla szkliwa. Dużą popularnością cieszą się preparaty na bazie aktywnego węgla. Mają one działanie wybielające, a także antybakteryjne.

Szczotkowanie to nie koniec! Dla prawidłowego dbania o zęby należy używać również nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. W ten sposób skutecznie usuniecie osad nazębny i resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Wybierając płyn do płukania jamy ustnej, wybierzcie preparat bez alkoholu, który będzie znacznie delikatniejszy dla dziąseł i świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji.

Wybielanie zębów – jak dbać o zęby bezpiecznie?

Zastanawiasz się jeszcze jak dbać o zęby? Warto zdecydować się na ich wybielanie. Oczywiście przed zabiegiem wybielania trzeba wyleczyć wszystkie zęby, uzupełnić ubytki i rozprawić się z próchnicą. Jeżeli nasze zęby są w dobrej kondycji, możemy zafundować im zabieg wybielania. Doskonałą metodą wybielania są specjalistyczne paski wybielające. Przy ich użyciu możesz zadbać o biały uśmiech w domowym zaciszu. Paski zawierają specjalny żel, który wybiela zęby, nie uszkadzając szkliwa. Zaletą stosowania pasków wybielających jest to, że dają one świetny efekt wybielenia zębów, który pozostaje na długo. Po kuracji wybielającej należy pamiętać o przestrzeganiu białej diety i unikania produktów, które mogą powodować przebarwienia, m.in. wina, kawy, herbaty, buraków itd.

Systematyczne wizyty u dentysty

Wprowadzenie w życie powyższych zasad to doskonała droga do zdrowego i białego uśmiechu. Żeby utrzymać ten stan jak najdłużej, nie zapominajcie o systematycznych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Podczas systematycznych wizyt u stomatologa możemy w porę wychwycić pojawiającą się próchnicę, czy chorobę dziąseł.

Zastanawiacie się, jak jeszcze możecie dbać o zdrowie zębów i dziąseł? Zapraszamy do kontaktu! Chętnie doradzimy jakie produkty do pielęgnacji jamy ustnej wybrać i odpowiemy na wszystkie pytania.

Podziel się: