Kamień nazębny – jak powstaje, jakie są jego powikłania i jak z nim walczyć?

Autor:          0 Komentarzy
Kamień nazębny – jak powstaje, jakie są jego powikłania i jak z nim walczyć?

Każdego dnia spożywając różne produkty i napoje narażamy swoje zęby na liczne przebarwienia. Gdy na bieżąco dbamy o ich higienę i używamy odpowiednich past wybielających, osad nazębny jest usuwany systematycznie. Jednak gdy zaniedbamy higienę jamy ustnej lub będziemy używać nieodpowiednich środków do jej pielęgnacji, wówczas osad może przemienić się w coś znacznie gorszego – kamień nazębny. Jak sobie z nim radzić? Czy jest groźny? Jakie są jego konsekwencje?

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Myjesz zęby po każdym umyciu? Nie oszukujmy się, ale wiele osób ogranicza higienę jamy ustnej do minimum. Niestety już w chwili po zjedzonym posiłku, na powierzchni naszych zębów pojawia się płytka nazębna – jest ona dość miękka i . Gdy w porę zareagujemy i wyszczotkujemy, wynitkujemy i wypłuczemy zęby, płytka nazębna zostanie usunięta, a nasz biały uśmiech uratowany. Niestety, wystarczy zaledwie kilkadziesiąt godzin by płytka nazębna zwapniała i zamieniła się w twardy i trudny do usunięcia kamień nazębny.

Na powstawanie kamienia nazębnego narażone są przede wszystkim osoby pijące duże ilości czarnej kawy i mocnej herbaty. W grupie ryzyka znajdują się także palacze.

Czy kamień nazębny jest groźny dla zdrowia?

Niestety kamień powstający na naszych zębach to nie tylko problem natury estetycznej. Oprócz śnieżnobiałego uśmiechu tracisz także zdrowie! Płytka i kamień nazębny mogą być przyczyną chorób jamy ustnej. Zęby pokryte kamieniem to doskonałe siedlisko dla bakterii, które mogą powodować stany zapalne. Kamień nazębny jest bezpośrednią przyczyną próchnicy. Jednak próchnica to nie wszystko. Warto pamiętać, że jedną z przyczyn paradontozy i innych chorób przyzębia – oprócz uwarunkowań genetycznych – jest właśnie próchnica. Kamień powoduje także zapalenia dziąseł, które również mogą przerodzić się w groźne dla zdrowia choroby przyzębia.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Kamień nazębny jak już wspomnieliśmy jest trwałą, zmineralizowaną warstwą powstałą na powierzchni zęba. W walce z kamieniem nazębnym najważniejsza jest profilaktyka. Bardzo ważne jest, by pamiętać o myciu zębów -  najlepiej pół godziny po posiłku. Oczywiście obowiązkowo szorujemy zęby przed pójściem spać! Pamiętaj także, że szczotkowanie zębów to nie wszystko. Żeby kamień nie powstawał w szczelinach na styku zębów, trzeba systematycznie używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Do działań, które mają ochronić nas przed gromadzeniem się kamienia nazębnego koniecznie trzeba dopisać regularne wizyty kontrolne u dentysty – przynajmniej co pół roku. W przypadku powstania kamienia nazębnego stomatolog może od razu zainterweniować i usunąć kamień przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Podziel się: