Jak dbać o zdrowie zębów? Rozprawiamy się z mitami!

Autor:          0 Komentarzy
Jak dbać o zdrowie zębów? Rozprawiamy się z mitami!

Chcecie zadbać lepiej o swoje zęby? Z pewnością poszukiwaliście w różnych źródłach informacji na ten temat i praktycznych rad. Niestety, wiemy z doświadczenia, że wiedza na tematy zdrowotne nie jest czerpana bezpośrednio od specjalistów w tej dziedzinie – czyli lekarzy. Najczęściej i najchętniej stosujemy dość niepewne metody, o których przeczytaliśmy, usłyszeliśmy od znajomych, bliskich, sąsiadek, lub po prostu znaleźliśmy w sieci. Z wcielaniem w życie tych „dobrych rad” trzeba uważać, ponieważ czasem można sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Żebyście mogli uniknąć bycia królikami doświadczalnymi, postanowiliśmy specjalnie dla Was sprawdzić najpopularniejsze rady na temat pielęgnacji jamy ustnej i potwierdzić ich wiarygodność, lub obalić mit.

Nić dentystyczna to Twój przyjaciel – prawda

Choć wiele osób się przed tym wzbrania, to trzeba pogodzić się z tym, że nić dentystyczna jest po prostu dobra dla zdrowia jamy ustnej. Regularne stosowanie nici dentystycznej pozwala skutecznie pozbyć się wszelkich resztek jedzenia, jakie zalegają w szczelinach międzyzębowych. To pozwala na zmniejszenie ryzyka powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Niewiele osób wie, że nić dentystyczna pozwala także ograniczyć tworzenie się płytki nazębnej, a także rozwój bakterii szkodliwych dla zdrowia.

Jedzenie owoców może szkodzić zębom – prawda

Niestety, musimy potwierdzić tę opinię. Wszystkiemu winne są kwasy obecne w owocach – to one mogą mieć negatywny wpływ na szkliwo zębów. Jednak nie oznacza to, że powinniście rezygnować z jedzenia owoców. Pamiętajmy, że owoce mają wiele składników odżywczych i minerałów potrzebnych dla zdrowia. Po prostu warto pamiętać, żeby po zjedzeniu owoców przepłukać jamę ustną czystą wodą. To pomoże zneutralizować działanie kwasów. Warto tez zauważyć, że nie wszystkie owoce szkodzą szkliwu. Udowodniono, że jabłka mają bardzo pozytywny wpływ. Po pierwsze błonnik w nich zawarty w naturalny sposób oczyszcza zęby, a twardy miąższ doskonale masuje dziąsła poprawiając ich kondycję.

Szczoteczka z twardym włosiem lepiej wyczyści zęby – mit

Wybierając szczoteczkę do zębów wiele osób postanawia zakupić szczoteczkę o najtwardszym włosiu. Winna jest temu teza, mówiąca o tym, że płytkę nazębną można mechanicznie wyszorować, niemalże zedrzeć z powierzchni zęba. Jednak takie podejście może być bardzo szkodliwe dla naszego szkliwa i delikatnych dziąseł. Za dokładność i skuteczność mycia zębów odpowiedzialna jest technika mycia zębów, a nie twardość włosia szczoteczki. Warto zauważyć, że szczoteczki o nieco miększym włosiu lepiej usuwają resztki jedzenia i osad z trudno dostępnych miejsc.

Pij mleko na zdrowe zęby! – i prawda i mit

Całe życie słyszeliśmy o zbawiennym działaniu mleka na nasz organizm – w tym zęby. Według obiegowej opinii mleko (dzięki zawartemu w nim wapniowi i witaminie D) ma wyraźnie wzmacniać kondycję naszych zębów. Z drugiej strony, mleko zawiera laktozę, czyli cukier mlekowy. Jedząc produkty mleczne pamiętajcie, by umyć zęby, albo chociaż przepłukać usta wodą.

Umyj zęby zaraz po posiłku - mit

Często można spotkać opinię, według której za szczoteczkę powinniśmy chwytać jeszcze zanim przełkniemy ostatni kęs. Zanim resztki naszego posiłku osiądą na zębach, powinny już być wymiatane i wypłukiwane. Nie do końca jest to dobre działanie. Okazuje się, że mycie zębów bezpośrednio po posiłku może być wręcz szkodliwe dla naszego szkliwa. Szczotkowanie bezpośrednio po posiłku sprawia, że zęby zostają pozbawione naturalnej ochrony przed działaniem kwasów. Warto o tym pamiętać również w przypadku czyszczenia zębów po piciu soków owocowych. Żeby szczotkowanie było bezpieczne dla szkliwa, warto odczekać około pół godziny po posiłku.

Cytryna to sposób na wybielanie zębów – mit

To jeden z popularniejszych mitów, który pielęgnowany jest od wielu lat. Owszem cytryna ma działanie wybielające. Zawiera ona dość silny kwas, dlatego doskonale nadaje się do likwidowania przebarwień np. na naszej skórze. Jednak stosowanie cytryny do wybielania zębów nie jest najlepszym pomysłem… Sok z cytryny może skutecznie uszkodzić szkliwo. Czasem spotyka się przepis na biały uśmiech, którego składnikami są cytryna i soda oczyszczona. Uważajcie z takimi mieszankami! Mogą one uszkodzić nieodwracalnie delikatne szkliwo!

Wybielanie zębów możliwe jest tylko u dentysty – mit

Wiele osób uważa, że jedyną drogą do białego uśmiechu jest wizyta u dentysty. Oczywiście o regularnych wizytach u stomatologa nie można zapominać. Jednak są też inne sposoby na białe zęby. Istnieją specjalne preparaty – pasty, paski wybielające, nakładki na zęby, a nawet płyny do płukania, które w bezpieczny sposób poprawią odcień Waszych zębów.

Goździki uśmierzają ból zębów – prawda

Zdziwieni? Być może nawet zdarzyło się Wam zareagować pobłażliwym uśmieszkiem na radę babci lub mamy, by bolący ząb obłożyć rozgniecionym goździkiem. A jednak to prawda – zawarte w goździku substancje działają przeciwbólowo. Pamiętajcie jednak, że to tylko sposób by przetrwać czas do wizyty u stomatologa. Goździki jedynie usuwają tymczasowo ból lecz nie likwidują jego źródła! Gdy pojawia się ból, koniecznie odwiedźcie stomatologa

Mamy nadzieję, że rozprawiliśmy się z częścią opinii jakie napotkaliście w sieci. Pamiętajcie, że nowe metody i niesprawdzone metody warto skonsultować ze swoim stomatologiem. Zapraszamy do lektury naszego bloga. Macie pytania dotyczące pielęgnacji i wybielania zębów? Jesteśmy do Waszej dyspozycji!

Podziel się: