Jak dbać o zęby po ich wybielaniu? Biała dieta i inne zalecenia stomatologów

Autor:          0 Komentarzy
Jak dbać o zęby po ich wybielaniu? Biała dieta i inne zalecenia stomatologów

Decydując się na wybielanie zębów, często jesteśmy przekonani, że jeden zabieg pomoże nam pozbyć się problemu przebarwień zębów raz na zawsze. Jednak o zęby po zabiegu wybielającym należy odpowiednio dbać, a efekt wybielania zębów co jakiś czas utrwalać. W dużej mierze to od nas zależy, jak długo będziemy się cieszyć idealnie białym uśmiechem. Ile powinna trwać biała dieta, dlaczego po wybielaniu zębów kategorycznie należy odstawić papierosy i do jakich innych zaleceń należy się stosować po zabiegu wybielania zębów?

Pierwsza doba po wybielaniu zębów

Podczas wybielania zębów, również paskami wybielającymi, dochodzi do procesu dehydratacji, czyli odwodnienia zębów. To z tego powodu po zabiegu możemy odczuwać dyskomfort w postaci niewielkiej nadwrażliwości zębów i z tego samego powodu zęby po wybielaniu są szczególnie podatne na powstawanie przebarwień.

Szczególnie ważna po wybielaniu zębów jest pierwsza doba. Aby nie zepsuć efektu bezwzględnie należy:

 • Przez dwie godziny po zabiegu pić jedynie wodę mineralną
 • Przez dobę po zabiegu unikać gorących i zimnych posiłków i napoi

Dodatkowo przez dwie doby po wybielaniu zębów nie wolno palić papierosów. Jest to niezwykle ważne nie tylko ze względu na utrzymanie efektu białych zębów, ale także ze względu na nasze zdrowie. Substancje zawarte w papierosach bardzo silnie reagują z substancją wybielającą zawartą zarówno w paskach wybielających, jak w substancji stosowanej w metodzie nakładkowej. W wyniku tych reakcji na zębach bardzo szybko powstają przebarwienia. Te same substancje z papierosów w połączeniu z wybielającymi substancjami wykazują bardzo silne właściwości rakotwórcze – o wiele groźniejsze niż same papierosy. Nawet jeśli nie planujesz rzucić nałogu, przez pierwsze dwa dni po wybielaniu papierosy są całkowicie zakazane.

Biała dieta przez trzy tygodnie po wybielaniu zębów

O białej diecie powinien słyszeć każdy, kto decyduje się na wybielanie zębów. Przez trzy tygodnie po zabiegu powinniśmy spożywać jedynie neutralne kolorystycznie pokarmy:

 • Produkty zbożowe
 • Drób
 • Ryby
 • Nabiał
 • Woda
 • Jasne warzywa

Na liście produktów zakazanych w białej diecie znajdziemy nie tylko kawę czy czarną herbatę, ale także zieloną herbatę czy zioła. Do diety na stałe (po upłynięciu trzech tygodni) warto wprowadzić takie produkty, jak:

 • Jabłka – kwas jabłkowy ma właściwości wybielające, pobudza także produkcję śliny, w której znajdują się enzymu trawienne
 • Truskawki – zawierają kwas jabłkowy, a wyrazisty kolor truskawek nie barwi naszych zębów
 • Cebula, marchew i seler – substancje w nich zawarte doskonale zwalczają kamień nazębny
 • Pomarańcze – zawierają wybielający kwas cytrynowy
 • Orzechy i pestki – w bezpieczny sposób ścierają kamień nazębny

Higiena jamy ustnej po wybielaniu zębów

Bezpośrednio po zastosowaniu pasków Crest nie należy myć zębów. Wyjątkiem jest serum do zębów wrażliwych, polecane osobom, które zmagają się z nadwrażliwością zębów. Na co dzień powinniśmy używać szczoteczki z miękkim włosiem, najlepiej szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Do płukania zębów wybierajmy jedynie niebieskie płukanki, które nie przebarwiają szkliwa. Możemy także na co dzień stosować specjalistyczny wybielający płyn do płukania zębów, który dodatkowo będzie chronił nasze szkliwo przed powstawaniem przebarwień. Systematycznie zdejmujemy także kamień i piaskujmy zęby, by efekt wybielania zębów utrzymał się jak najdłużej.

Podziel się: